Zabawy z dwulatkiem w domu

3

10147-NMQMCB

Zastanawiasz się jak twórczo i kreatywnie spędzać w domu czas z Twoim małym dwulatkiem? Postaram się pokazać Ci, jak stworzyć sytuacje, w których oprócz zabawy, będziecie ćwiczyć ważne, rozwojowe umiejętności. Nie będą Wam potrzebne żadne specjalistyczne pomoce dydaktyczne ani zabawki. Tylko rzeczy codziennego użytku 🙂

Dwulatek to mały odkrywca – sprawnie chodzi, skacze, zaczyna szybko biegać, więc świat stoi przed nim otworem. I świat ogromnie go ciekawi. Dwulatek staje się coraz bardziej samodzielny – sam je łyżeczką, próbuje pić z kubeczka, zaczyna jeździć na trójkołowym rowerku, jednym słowem – sam, sam, sam! I ta samodzielność jest bardzo mu potrzebna (choć oczywiście – musi być kontrolowana 🙂 ). Mowa dwulatka także przeżywa swój rozkwit. Dziecko w tym wieku powinno mieć w swoim słowniku około… 300 słów! I nie jest to fakt tylko książkowy – wzmożona ciekawość świata, samodzielność, powodują, że dwulatek chce wszystko nazwać. Wiadomo – wyrazy te mogą być źle odmieniane, mogą nie brzmieć jeszcze idealnie (wszak wszystkie głoski jeszcze nie pojawiły się) – ale są. Konsekwentnie, za każdym razem. Dwulatek nadal ma jeszcze problem z kontrolowaniem własnych emocji. Bardzo często potrafi wybuchnąć złością, podczas której zepsuje czy rzuci trzymaną zabawkę. Będzie też bardzo zazdrosny. Emocje mogą bardzo szybko zmieniać się u niego – z początkowej złości w euforię.

a href="http://www.freepik.com”>Selected by freepik</a

Pokażę Wam teraz kilka pomysłów na proste zabawy, stymulujące rozwój Małego Odkrywcy:

MAŁA MOTORYKA

 • Nawlekajcie drewniane lub plastikowe koraliki na sznurówki, patyczki do szaszłyków (wersja łatwiejsza), druciki.
 • Wrzucajcie guziki do plastikowych butelek (mały otwór butelki jest tu sporym utrudnieniem).
 • Malujcie na dużych arkuszach szarego papieru do pakowania na podłodze (to dopiero zabawa! ).
 • Róbcie kulki z gazet i rzucajcie nimi do celu.
 • Przesypujcie łyżeczką kaszę/ ryż/ groch między dwie butelki lub słoiki.

DUŻA MOTORYKA

 • Skaczcie przez niewielkie przeszkody (położona na ziemi skakanka, pudełko po butach).
 • Róbcie zawody – kto szybciej wyjdzie/ zejdzie po schodach?
 • Rzucajcie do siebie piłkę.
 • Zbudujcie tor przeszkód z pustych kartonowych pudełek, piłki, patyków, po których należy przejść.

ANALIZA WZROKOWA

 • Dopasowujcie pokrywki do odpowiedniej wielkości garnków.
 • Łączcie w pary takie same rurki do picia (kolorami).
 • Łączcie w pary takie same skarpetki (zabawa pożyteczna! 🙂 ).

PAMIĘĆ

 • Połóż przed dzieckiem 3 przedmioty. Teraz poproś aby zamknęło oczy. Zabierz jeden. Zapytaj – co zniknęło?

ANALIZA SŁUCHOWA

 • Powtarzaj z dzieckiem krótkie sekwencje samogłosek. Najpierw takich samych: A-A, A-A-A, potem mieszanych: A-U, O-E, O-E-A.
 • Powtarzajcie wspólnie wyrazy: auto-lala, Ola-mama.
 • Wystukujcie rytm łyżką.
 • Rozłóż przed dzieckiem 4 przedmioty (np.: kubek, miś, piłka, łyżka). Teraz wypowiadaj kolejno ich nazwy. Za każdym razem kiedy wypowiesz nazwę przedmiotu, dziecko musi wskazać przedmiot.

Mam nadzieję, że pomysły Wam się podobają i wypróbujecie ich osobiście. Pamiętajcie, do ćwiczeń rozwojowych w domu nie zawsze konieczne są specjalistyczne pomoce. Jeśli aktualnie nie macie ich pod ręką, wystarczy dobrze się rozejrzeć wokół siebie 🙂

M.

Share.

3 komentarze

 1. Pięknie dziękuję za pomysły, najprostsze rzeczy, a dają tyle radości, ja wykorzystuję jeszcze opakowania po jogurtach, mała lubi je chować jedne pod drugimi, znalazłam kiedyś na rosyjskiej stronie szablony na ozdabianie kubkow rysunkami matrioszki, ale można też poprobawać samemu coś kreatywnego wymyślić.

 2. Bardzo fajne propozycje 🙂 Myślę, że wielu rodziców skorzysta z tego postu, szczególnie w czasach, gdy szkoły i przedszkola są zamknięte. Syn chodzi do drugiej klasy, a zajęcia logopedyczne ma online. Szczerze mówiąc, to nie jestem zadowolona, ponieważ są one kompletnie nieprzemyślane. W pierwszym semestrze nie było ich wcale. Ćwiczenia trwają zaledwie 10 minut (raz w tygodniu) – moim zdaniem w takiej sytuacji szkoła powinna całkowicie zrezygnować z logopedii, gdyż taka forma nie ma kompletnie sensu.

 3. Magdalena Rybka on

  Pani Justyno – to ciężki temat. Często my, logopedzi, pomimo chęci mamy przeznaczone kilka minut w placówkach i niestety trudno to pogodzić. Życzę Wam dużo zdrowia! 🙂

Napisz komentarz