Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci

2

Siedzę na trawie rozgrzanej od słońca. Trzymam w ręce książkę, która kilka dni trafiła do mojej skrzynki na listy – “Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci”. Brzmi bardzo ciekawie. Mój terapeutyczny zmysł mówi mi : “otwieraj, otwieraj, musisz to zobaczyć!”. A więc otwieram.

 

Te 167 stron kartkuję w ekspresowym tempie. Jestem mile zaskoczona – ta książka to coś, czego szukałam. Kiedy trafiają do mnie dzieci w wieku 5-11 lat, często brakuje mi już pomysłów na zadania, które nie będą dla nich zbyt łatwe. Nie oszukujmy się – otaczają nas mądre dzieci. Czasami tylko trzeba pomóc im odnaleźć własne zainteresowania i talenty. I tutaj właśnie zaczyna się pole popisu dla książki, którą chcę Ci dziś pokazać.

Chyba najbardziej urzeka mnie tutaj fakt, że to nie jest typowa książka z zadaniami dla dziecka. To pozycja dla dziecka i rodzica. Tutaj zadania rozwijające umysł Malucha przeplatane są niezwykle ciekawymi i w przystępny sposób podanymi informacjami dla Ciebie, mamo i tato!

 

Ale od początku. Najbardziej podoba mi  się dopisek na okładce: STREFA BEZ TELEFONU. Uff, czyli jednak takie strefy istnieją 🙂 Próbuję wynotować szybko rodzaje ćwiczeń, które znajdziesz w środku. Jest tego mnóstwo i jestem pewna, że nie zanotowałam wszystkiego. Podam Ci jednak podstawowe typy ćwiczeń, które znalazłam. Uważaj, jest tego trochę:

 • logiczne myślenie;
 • analiza i synteza wzrokowa;
 • szeregi;
 • analiza danych i wyciąganie samodzielnych wniosków;
 • kolory i kształty;
 • przekształcenia w umyśle;
 • zadania językowe (np.: zagadki, rymowanki, zabawy w przekształcaniu słów, tworzenie nowych wyrazów itp.);
 • zadania typowe na IQ;
 • wykorzystanie wiedzy o świecie;
 • elementy puzzli i układanek;
 • wykorzystanie związków frazeologicznych (znów zadania językowe);
 • wiele ćwiczeń zachęcających do nauki czytania (i znów);
 • matematyka;
 • rozwijanie kreatywności (ćwiczenia wyobraźni, wymyślania, narracji);

To tak pokrótce. Patrzę dalej – książka podzielona jest na 11 rozdziałów. Każdy z nich zawiera inne zadania i ćwiczenia, ale też każdy rozpoczyna się mini wykładem, który będzie dla Ciebie, rodzicu, bardzo ciekawy i istotny. To wręcz zaproszenie do wspólnie spędzonego czasu – Ty czytasz, dziecko bawi się, ucząc. Nie zabraknie tutaj naukowo popartych ciekawostek dotyczących funkcjonowania naszego mózgu, wskazówek do pracy z dzieckiem i rozwijania jego intelektu.

 

To nie są ćwiczenia tylko dla dzieci. Bo chociaż na okładce wyraźnie zaznaczono wiek 5-11 lat, na pewno przy wielu zadaniach Ty także posiedzisz dłużej zanim je rozwiążesz, gwarantuję. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie będziecie potrafili za żadne skarby rozwiązać zadania, to spokojnie – na dole każdej ze stron znajdują się rozwiązania (drobnym druczkiem oczywiście).  Absolutnym hitem jest dla mnie ostatni rozdział – Pożywienie dla mózgu. Oczywiście wszyscy wiemy, że dieta dziecka ma znaczenie dla jego rozwoju (intelektualnego także), ale nikt nie umieszcza takich informacji w książkach z ćwiczeniami dla dzieci. A tu proszę! Nie dość, że kawa na ławę, to jeszcze z przepisami!

 

Na koniec dodatek typowo dla rodzica – o problemach w nauce i o tym jak je rozwiązać. Krótko, zwięźle i ciekawie. Myślę, że ta lektura Was nie zawiedzie, a już na pewno nie znudzi. Bardzo podoba mi się bogata bibliografia książki. Jej autorką jest Anne Lene Johnsen – autora bloga hjernefabrikken.no. Prowadzi na nim kursy i przekazuje wiedzę o tym, jak dbać o mózg, aby jak najlepiej funkcjonował.


Jeśli szukasz zadań, które wciągną Twoje dziecko, to jest książka dla Ciebie.

Jeśli szukasz sposobu, jak oderwać latorośl od smartfona, spróbuj zastąpić go tą książką.

Jeśli czeka Was długa podróż i chcesz zapobiec znudzeniu, kupuj śmiało.

Jeśli zależy Ci, aby mózg Twojego dziecka dostał porządny trening, nie czekaj.

Share.

2 komentarze

Napisz komentarz