Prezenty mogą bawić wspólnie, czyli PREZENTOWNIK #2

0

Nawet najlepszy prezent i najdroższa zabawka, nie dadzą dziecku tego, co wspólna zabawa z najbliższymi. Współpraca, dialog, wymiana słów, emocji i gestów, pozwala uczyć i poznawać. Czym się zatem bawić, by wykorzystywać współpracę z najbliższymi?

Na początek… teatrzyk! Nic tak nie prowokuje dziecka do rozwoju językowego jak zabawy z odgrywaniem ról. Zobaczcie tylko na teatrzyk CZERWONY KAPTUREK – 5 dużych, dwustronnych postaci prezentujących różne emocje, bilety do teatrzyku, scenariusz. Kapitalna zabawka a ile frajdy!

Podczas zabaw w teatrzyki, dziecko ma bardzo dużo okazji do treningu językowego:

  • Buduje dialogi;
  • Uczy się zadawania pytań i udzielania odpowiedzi;
  • Konstruuje wypowiedzi adekwatne do sytuacji i osoby;
  • Poszerza zasób słownictwa;
  • Uczy się naprzemienności wypowiedzi;

Jeśli wolicie jednak coś większego, idealnie sprawdzi się MAŁY TEATR. To zdecydowanie większy zestaw, który oprócz kartonowej sceny do samodzielnego złożenia, zawiera aż 60 postaci aktorów,  różnych scenografii oraz płytę CD. Tutaj naprawdę mamy już duże pole do popisu, by budować długie narracje, kształtować wyobraźnię, konstruować długie dialogi.

Budowanie dłuższych narracji, doskonalenie myślenia przyczynowo – skutkowego, wnioskowanie i poszerzanie słownictwa będzie się też dokonywać podczas układania historyjek obrazkowych. Moje ostatnie odkrycie to ALE HISTORIA!. Zestaw zawiera 24 plakietki, z których do ułożenia mamy aż 6 różnych historyjek obrazkowych. Jeśli zadanie to jest dla malucha zbyt trudne, na odwrocie znajdują się obrazki z podpowiedziami.

Przepiękne, czytelne grafiki bardzo przypadły mi do gustu. Historie pokazane na ilustracjach można z powodzeniem wykorzystać jako temat rozmów z dzieckiem – wszystkie dotyczą sytuacji dnia codziennego i mogą stanowić dobry pretekst do wielu dyskusji z dzieckiem.

Na koniec EMOCJE. Świetna gra, która podobnie jak wcześniejsze propozycje zaangażuje do zabawy całą rodzinę.

O emocjach nie jest nam łatwo rozmawiać, ale można o nich… zagrać! Gra w fantastyczny sposób łączy zabawę z psychologią. Uczy dziecko rozpoznawać emocje, radzić sobie z nimi i rozmawiać o nich. Wydaje mi się, że w wielu domach może okazać się hitem i pretekstem do niełatwych czasami rozmów na temat trudnych zachowań u dzieci.

Gra zawiera aż 112 kart z zadaniami (patrz wyżej), 16 okrągłych tafelków, dużą planszę zbudowaną z puzzli, kostkę i  pionki. Oprócz zadań, karty w jasny i czytelny dla dziecka sposób obrazują różne emocje:


Dzisiejsze propozycje to zabawki dobrej jakości, w dobrej cenie, ale przede wszystkim – dające możliwość zabawy z dzieckiem i budowania relacji. Idealnie sprawdzą się podczas świątecznych urlopów i długich wieczorów w rodzinnym gronie.

Share.

Napisz komentarz