PREZENTOWNIK CZ.3 CZYLI BAWMY SIĘ!

0

To już ostatni artykuł z cyklu “Prezentownik”, ale kolejny raz mam dla Was cudne pomysły na prezenty dla dzieci. Dziś podpowiem Wam jakie zabawki kupić, aby można było dzięki nim bawić się w… zabawę tematyczną.

Tym razem odwiedziłam sklep KABUM.PL i… nie mogłam się zdecydować co wybrać 🙂 Tysiące fantastycznych zabawek, bardzo duża ilość moich ulubionych zabawek drewnianych, jednym słowem – szybko stamtąd nie odejdziecie. Wybrałam tym razem jednak propozycje, dzięki którym dziecko może bawić się tematycznie.

Na zdjęciu tort truskawkowy i owoce do krojenia ze od kabum.pl

 

CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST ZABAWA TEMATYCZNA?

Pojawia się zwykle około 3. roku życia. Dziecko w tym wieku ma już spory zasób słownictwa, które wykorzysta w zabawie (nazywa elementy, buduje niewielkie dialogi, zadaje pytania). Trzylatek potrafi już bacznie obserwować działania dorosłych, zapamiętuje je i odgrywa. Bo zabawa tematyczna to po prostu zabawa w kogoś lub w coś – w lekarza, w sklep, w nauczyciela, w policjanta. Warto dbać o to, by nasze dziecko bawiło się w ten sposób, ponieważ zabawa tematyczna:

  • rozwija słownictwo – dziecko uczy się nowych słów, określeń, słyszy je od osoby, z którą się bawi;
  • pobudza wyobraźnię – w jednej chwili koc staje się zamkiem, a patyk czarodziejską różdżką;
  • uczy naśladownictwa ról – a przez to poprawia pamięć – dziecko musi zapamiętać daną sytuację, żeby później potrafić się w nią bawić;
  • pomaga budować dialogi – w zabawie tematycznej dialog jest bardzo ważnym elementem, maluch uczy się zadawać pytań i budować na nie odpowiedzi;
  • rozwija empatię – dziecko widzi inne role, obserwuje uczucia osób odgrywających je, naśladuje.

Nic tak nie zachęci do zabawy jak nowe zabawki. A jeśli jeszcze są takie śliczne, że oczy same się do nich uśmiechają, to już nic tylko się bawić! Czym?

 

 

TORT TRUSKAWKOWY

Obiecałam sobie do Świąt nie jeść słodyczy i jakoś się trzymam. Ale TORT TRUSKAWKOWY nie pozwala mi przestać myśleć o słodyczach, on po prostu wygląda jak prawdziwy.

Jest wykonany z drewna, wszystkie jego elementy zespolone są w całość za pomocą silnych rzepów. Dziecko może go “kroić” za pomocą drewnianej szpatułki dołączonej do pudełka.Tort będzie idealnie nadawał się do zabawy w cukiernię, urodziny, sklep. Jak widzicie na zdjęciach, świetnie pasuje do prawdziwej patery do tortu i aż ciężko uwierzyć, że nie można go ugryźć… 🙂

 

OWOCE DO KROJENIA

Zabawa w sklep z owocami? Nauka dialogu podczas zakupów? Proszę bardzo.

Widoczne na zdjęciu białe koła to rzepy

Połówki drewnianych owoców (gruszka, kiwi, jabłko, pomarańcza, truskawka, arbuz, śliwka) , podobnie jak tort, połączone są za pomocą solidnych rzepów.

 

 

Każdy z nich możemy bez problemu przekroić drewnianym nożykiem, ale uwaga – mamy do tego nawet deseczkę! 🙂 Już żadna mała gospodyni nie będzie musiała podkradać deski z kuchni mamy. Owoce świetnie nadadzą się też dla dzieci młodszych jako nauka łączenia w pary dwóch połówek.

 

Owoce idealnie mieszczą się w dłoniach dziecka

 

WALIZKA LEKARZA

Już od dawna szukałam zestawu do zabawy w lekarza, który byłby solidnie wykonany i nie groził rozpadem po kilkakrotnym użyciu. No i znalazłam.

Walizka jest metalowa i zamykana na wygodne zapięcie

To pierwszy tego typu zestaw, który nie dość, że zamknięty w lekarskiej walizeczce, również wykonany jest z drewna. Jestem pod wrażeniem zawartości – jest i strzykawka, i prawdziwe plastry, pojemniki na tabletki, szpatułka, termometr, maść, stetoskop, młoteczek, nawet bandaże! A żeby było tego mało, “mały lekarz” będzie miał do dyspozycji osobisty ołówek i notesik imitujący recepty.

 

Załóż opaskę lekarza na głowę i śmiało zaproś pierwszego “pacjenta” na badanie 🙂 Kolejna okazja do poznania nowych słów i zachowań językowych – o co może zapytać lekarz? W jaki sposób należy odpowiedzieć? Nauka i zabawa, czyli samo najlepsze.

 

 

DREWNIANY TĘCZOWY ZESTAW MUZYCZNY

Powiem Wam szczerze – zestawów muzycznych moje dzieci miały już kilka i żaden nie wytrzymał próby czasu i użytkowania. Ten który widzicie poniżej, zapowiada się jednak zupełnie inaczej.

Drewno i metal – zero plastikowych elementów. Zestaw jest bardzo precyzyjnie wykonany, a w jego skład wchodzi: tamburyn, dzwoneczki, kołatka, 2 marakasy, guiro i 2 pałeczki do wybijania rytmu.

 

Całość nie tylko pięknie brzmi, ale i uroczo wygląda. Instrumenty ozdobione są tylko subtelnymi paseczkami z kolorowej farby.

Tutaj ilość zabaw będzie niezliczona – od sklepu muzycznego, przez własne występy muzyczne, aż po naśladowanie rytmu czy melodii. Muzyka, ruch, taniec i kolejna prowokacja do mówienia i śpiewania. Zapowiada się… śpiewająco! 🙂

 

Wszystkie zaproponowane przeze mnie dziś zabawki przeznaczone są wg producenta dla dzieci powyżej 3. roku życia. Myślę jednak, że pod czujnym okiem osoby dorosłej, możecie próbować bawić się nimi już wcześniej. Każdą z nich znajdziesz na stronie WWW.KABUM.PL.

Zabawa jest bardzo ważnym elementem rozwoju – ściśle łączy się nie tylko z mową i myśleniem, ale także z rozwojem emocji, naśladownictwa. A jeśli można bawić się i uczyć jednocześnie, to czemu nie?


 

Jeśli podobał Ci się ten tekst, zostaw ślad po sobie w postaci komentarza, dziękuję! <3

Share.

Napisz komentarz