PREZENTOWNIK – CZ.1 CZYLI GRY EDUKACYJNE

0

“Bo Mikołaj już patrzy czy jesteś grzeczny!”… Zaczął się najlepszy czas dla rodziców i terapeutów. Mamy w kieszeni argument, który działa na wszelkie małe i większe fochy u Maluchów. Skoro więc Mikołaj już patrzy, my też powoli myślimy nad tym, jak mu pomóc…

Po wielu rozmowach i konwersacjach postanowiłam, że i w tym roku nie zostawię Was na lodzie i podpowiem chociaż odrobinę, podsunę choć część pomysłów na Świąteczne prezenty. Bo co tu dużo mówić – przed nami iście prezentowy czas. A jeśli chodzi o dzieci, doskonale wiecie, że polecam Wam zawsze rzeczy fajne, wartościowe, rozwijające i kreatywne. Tak będzie także tym razem.

Jeśli szukacie pomysłów na upominki dla niemowlaków, przeczytajcie artykuły z zeszłorocznego “Prezentownika”: KLIK, KLIK.

Pierwszy artykuł w tym roku z tej serii postanowiłam przeznaczyć na gry edukacyjne. To pomysł na prezent, który zawsze jest na czasie i nigdy nie wychodzi z mody. Wybrałam dla Was gry, które nie tylko są ciekawe dla dziecka, ale dają też mnóstwo okazji do jego rozwoju.

Kiedy pokazałam Wam dziś na moim INSTAGRAMIE zapowiedź tego artykułu, od razu dostałam wiadomości, że znacie BYSTRE OCZKO i że bardzo je lubicie. Uwielbiam je tak samo jak Wy – to nie jest zwykła gra, to pudełko wypełnione po brzegi zabawą, uśmiechem i rozwojem 🙂

 

Pudełko zawiera 4 duże, dwustronne plansze z obrazkami oraz aż 210 małych obrazków. Znajdziecie w nim instrukcję, w której opisano 8 wariantów gier i zabaw. Każda z nich opiera się na odnajdywaniu wskazanego obrazka na dużej planszy. Dzięki zabawom z BYSTRYM OCZKIEM, dziecko doskonali koncentrację na obrazku, pamięć wzrokową oraz słuchową, zapamiętywanie sekwencji słuchowych. Ma mnóstwo okazji do nauki nowych słów i wyrażeń, co niezmiernie mnie cieszy.

Plansze – przód

Plansze – tył

Jako logopeda polecam tę grę także dzieciom z wadami wymowy – obrazków jest tak dużo, że odpowiednie ich dobranie pomoże Wam wykorzystać je do treningu poprawnej wymowy i artykulacji. Chociaż instrukcja zawiera aż 8 propozycji zabaw, śmiało mogę Wam podpowiedzieć, że BYSTRE OCZKO wykorzystacie także do ćwiczeń pamięci, sekwencji słuchowych, kategoryzacji na obrazkach, budowania narracji, rozwijania słownictwa.

210 małych obrazków z podpisami na odwrocie

Gra nie tylko rozwija wyobraźnię, ale pomaga także w nauce rywalizacji i panowaniu nad własnymi emocjami. Przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i nada się zarówno do zabawy z jednym dzieckiem jak i dla czwórki uczestników.


Zawartość pudełka “Główka pracuje”

GŁÓWKA PRACUJE to moja kolejna propozycja dla Was. Znakomita, bo nada się nie tylko do domu, ale także w podróży. Wszystko dzięki temu, że karty są niewielkiego formatu (mniej więcej jak pocztówka), są zalaminowane, a do zestawu dołączony jest suchościeralny pisak i gąbeczka. Nie jest to więc jednorazowa zabawa. Chociaż na stronie producenta widnieje informacja, że zestaw przeznaczony jest dla dzieci powyżej 7 roku życia, ja uważam, że z wieloma zadaniami poradzą sobie już pięciolatki.

Jedna z kart z zestawu “Główka pracuje”

Wybrałam ten zestaw, aby Wam go pokazać, bo uważam, że jest świetnym, a zarazem prostym narzędziem do wspierania rozwoju i myślenia dziecka. Zadań tam bez liku – od ćwiczeń analizy wzrokowej, przez logiczne myślenie i dokonywanie operacji w umyśle, obroty w przestrzeni, naukę liczenia i wiele, wiele innych wesołych łamigłówek. Jeśli Twoje dziecko nie wie jeszcze czym jest pisak suchościeralny, to będzie zachwycone. Nic tak nie cieszy jak pisanie i zmazywanie w kółko 🙂

 


Karty “szlaczki” czyli kontynuowanie sekwencji obrazkowych

SZLACZKI I RYTMY musiałam Wam pokazać, po prostu musiałam. Przede wszystkim dlatego, że tak często pytacie mnie jakie zabawki/gry kupować, aby wspierać lewą półkulę mózgu. Oto jest – pudełko pełne zabawy i głęboko schowanej nauki. Bo przecież nikt tego słowa nie będzie tutaj używał – po co? 🙂

Pudełko zawiera aż 108 dwustronnych obrazków

Pudełko nosi nazwę SZLACZKI I RYTMY jednak dla mnie są to zadania z kontynuowania i powtarzania sekwencji na obrazkach. Wspaniała zabawa, a przy tym jaka stymulacja mózgu dziecka.

W skład zestawu wchodzą 4 dwustronne plansze oraz 108 dwustronnych obrazków zawierających 24 różne 9-elementowe komplety. Pierwsza strona plansz zawiera przykłady kontynuowania rozpoczętych już sekwencji. Druga strona plansz zawiera propozycje rytmów (sekwencji). Zadaniem gracza jest odnalezienie algorytmu i odtworzenie poprawnego ciągu obrazków na stole, czyli powtarzanie sekwencji obrazkowej.

Tutaj także może bawić się jedno dziecko, a może ich być aż ośmioro. To duży plus, bo gra sprawdzi się także podczas zajęć grupowych. Podoba mi się to, że posiadając SZLACZKI I RYTMY mamy gotowy zestaw obrazków, dzięki któremu możemy:

  • Wykonywać ćwiczenia pamięci.
  • Budować własne sekwencje (zarówno powtarzanie ich jak i kontynuowanie i uzupełnianie).
  • Kategoryzować obrazki.
  • Ćwiczyć narrację budując z nich opowiadania.
  • Wykorzystywać je do układanek lewopółkulowych.

To oczywiście tylko garść pomysłów, na pewno każdy z Was dodałby tutaj swoją świetną propozycję. Propozycje ćwiczeń zawartych w zestawie pozwolą na trening koncentracji i uwagi, przetwarzania materiału od lewej do prawej strony (zgodnie z kierunkiem czytania i pisania), analizy wzrokowej.


To wszystko jednak jest tylko pożytecznym skutkiem ubocznym. Bo liczy się to, żeby Maluch dobrze się bawił. Żeby z uśmiechem od ucha do ucha brał pudełko, które nie jest dla niego żadną stymulacją rozwoju, ale najlepszą na świecie zabawą. Najlepszą, bo bawi się z mamą, z tatą, może z babcią. I tym się kierujmy, drodzy Mikołaje! 🙂

Niebawem podsunę Wam kolejną garść pomysłów pod choinkę w kolejnym PREZENTOWNIKU. Będą zabawki, będzie się działo!

Share.

Napisz komentarz

#zostańwdomu

To dla nas wszystkich trudny czas – pomimo, że nie prowadzę terapii online dzieci, służę pomocą i konsultacją specjalistyczną Rodzicom małych Pacjentów. Zgłoszenia rozpatruję indywidualnie pod względem możliwości pomocy zdalnej.

Zapraszam do kontaktu mailowego osoby zainteresowane

Powered by WordPress Popup