Pakiet Startowy – moja nowa pomoc dla Was

0

Uwielbiam tworzyć pomoce, które pomagają Wam w Waszych codziennych zmaganiach. Nie ważne, czy jesteś logopedą, mamą, tatą, babcią czy ciocią. Chcesz pomóc dziecku, które jest w Twoim zasięgu i tej pomocy potrzebuje. Często prosisz mnie o radę – co ćwiczyć? Jak ćwiczyć? No więc wzięłam sprawy w swoje ręce i zaczęłam tworzyć “Pakiet Startowy”, czyli zestaw ćwiczeń, które na pewno Ci się przydadzą.

“Pakiet Startowy” to jak sama nazwa mówi ćwiczenia “na start”. To ćwiczenia, od których spokojnie możesz zacząć działania, kiedy Twoje dziecko:

  • Nie mówi, mówi zbyt mało, ma zaburzenia systemu językowego.
  • Ma problemy z przetwarzaniem lewopółkulowym.
  • Nie radzi sobie z koncentracją i uwagą.
  • Ma wady wymowy (tu oczywiście przede wszystkim ćwiczenia artykulacyjne!).
  • Ma problemy z nauką czytania i pisania, zaburzenia dyslektyczne.
  • Nudzi się podczas deszczu, a Ty szukasz dla niego aktywnych zabaw i alternatywy dla telewizora.

Pierwsza część “Pakietu Startowego”, która właśnie ukazała się na blogu i którą możesz pobrać tutaj: KLIK! , obejmuje ćwiczenia szeregowania oraz sekwencji. To dwa ćwiczenia, które bardzo wspierają pracę lewej półkuli mózgu, która w znacznym stopniu odpowiedzialna jest za rozwój językowy dziecka. W terapii logopedycznej stawiam zawsze na intensywne wspieranie tej półkuli poprzez odpowiednie ćwiczenia. W pierwszej części “Pakietu…” postawiłam na motyw zwierzęcy – spotkacie się więc z kotem, psem, krową, świnią, owcą, koniem, złotą rybką, kurą, czyli zwierzętami z domowego podwórka.

“Pakiet Startowy” zawiera ćwiczenia, które możesz zacząć wykonywać już z trzylatkiem (najprostsze zadania oparte na mechanizmie powtarzania po osobie dorosłej).

Wszystkie ilustracje wyszły spod mojej ręki. Postawiłam na rysunki czarno-białe, ponieważ będą one dodatkową motywacją do samodzielnego kolorowania ich po wykonanym zadaniu, a także podczas kserowania kart, zaoszczędzisz kolorowy tusz.

Podczas wykonywania ćwiczeń szeregowania i sekwencji, dziecko pobudza do pracy lewą półkulę mózgu. Wykonując te zadania, Mały Uczeń układa elementy w kierunku od lewej do prawej strony, a przez to uczy się przetwarzania bodźców zgodnie z kierunkiem pisania i czytania. Dzięki ćwiczeniom szeregowania, powtarzania, kontynuowania i uzupełniania sekwencji, dziecko uczy się także logicznego myślenia, dostrzegania relacji na obrazkach (tutaj doskonali także analizę wzrokową). Dziecko, które radzi sobie z analizowaniem i wykonywaniem sekwencji, jest przygotowane do nabywania i uczenia się reguł językowych. Ponadto będzie lepiej i sprawniej (a także bardziej samodzielnie) radziło sobie w życiu codziennym. Ćwiczenia sekwencji są świetną gimnastyką mózgu Malucha: pozwalają stymulować ten organ stale zwiększając poziom trudności zadań, uczą analizowania materiału od lewej do prawej strony, a przez to przygotowują do nauki czytania i pisania. Dzięki temu nasze Maluchy lepiej i łatwiej będą radzić sobie w szkole! Nawet jeśli Twoje dziecko nie wymaga terapii logopedycznej, “Pakiet Startowy” będzie świetną formą zabawy, nauki i zdobywania nowych umiejętności.

W “Pakiecie…” znajdziesz dokładne instrukcje, dzięki którym będziesz wiedzieć jak oraz w jakiej kolejności przeprowadzać ćwiczenia. Starałam się jak najlepiej objaśnić istotne zasady i reguły, jednak jeśli coś będzie niejasne, zawsze możesz wysłać do mnie MAILA.

Pamiętaj, że cała pomoc jest mojego autorstwa i nie wyrażam zgody na jakiekolwiek udostępnianie jej lub upublicznianie bez wcześniejszych konsultacji ze mną. Mam nadzieję, że rozumiesz tę prośbę. Na koniec zdradzę Ci, że biorę się do pracy nad drugą częścią “Pakietu Startowego”, w którym przygotuję dla Was ćwiczenia kategoryzacji oraz coś jeszcze, co zobaczysz dopiero kiedy będzie gotowe 🙂


Korzystajcie, działajcie i koniecznie prześlijcie mi swoje wrażenia i recenzje. Będą one dla mnie bardzo ważne przy tworzeniu dla Was kolejnych części pomocy.

 

Share.

Komentarze wyłączone.