Mamo, patrz jak się rozwijam! – część 10

0

o9iy4d0To już ostatni artykuł z cyklu “Mamo, patrz jak się rozwijam!”, który miałam przyjemność tworzyć razem z Wydawnictwem Epideixis oraz edukacyjną.pl. Tym razem przygotowaliśmy dla Was pomoce, które możecie wykorzystać w celu ćwiczenia myślenia logicznego i analitycznego u dzieci. Zapraszam 🙂

Czym jest myślenie logiczne i analityczne? To zdolność analizowania, przetwarzania informacji i wykorzystywania ich w działaniu praktycznym. Za dobre działanie myślenia logicznego i analitycznego odpowiada lewa półkula mózgu. Prawopółkulowe stymulacje obrazem, migającą grafiką, dźwiękiem powodują, że lewa półkula działa wolniej, słabiej, a przez to cierpi właśnie między innymi zdolność logicznego i analitycznego myślenia u dzieci.

Myślenie logiczne potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowania dziecka. To nie tylko umiejętność konieczna podczas efektywnej nauki szkolnej. Logiczne myślenie pozwala dziecku uczyć się nowych rzeczy, poznawać otaczający świat, uczyć się podejmować dobre i odpowiedzialne decyzje.

Logiczne myślenie nie jest jednak umiejętnością wrodzoną. To, w jakim stopniu będzie ono rozwinięte u Twojego Malucha, zależy od stopnia w jakim będziecie je ćwiczyć i doskonalić To tak jak mięśnie – chcecie wyrobić biceps, musicie trenować 🙂

Właśnie dlatego, wspólnie przygotowaliśmy dla Was pomoce dydaktyczne i edukacyjne, które pozwolą Wam poćwiczyć umiejętność analitycznego i logicznego myślenia. Zobaczcie sami:

  1. KUBIK

dav

dav

Kubik to gra logiczna. Znajdziecie w niej pięć sześcianów oraz karty z trójwymiarowymi wzorami do układania. Dzięki grze poćwiczycie myślenie przestrzenne, wyobraźnię oraz koncentrację dziecka. Dodatkowo, możecie sami tworzyć i układać własne wzory 🙂

2. KLOCKI BIO

dav

Klocki BIO to nasza kolejna propozycja. Proste, ekologiczne, drewniane klocki posłużą Wam na pewno długo – są niezniszczalne 🙂 Dzięki nim, podobnie jak w przypadku gry KUBIK, budujemy układy przestrzenne według kart-wzorów w dołączonej książeczce. Dzieciaki muszą porządnie wytężyć umysł i uruchomić wyobraźnię. W moim gabinecie wszystkie dzieci je uwielbiają. Dlatego też i Wam polecam 🙂

page2

3. PUS

dav

PUS-y to sztandarowy produkt Wydawnictwa Epideixis. Jeśli jeszcze ich nie znacie, to z czystym sumieniem bardzo Wam je polecam. Dokładny opis pracy z PUS-ami znajdziecie w jednym z moich wcześniejszych postów – KLIK!. Dzięki zestawom “Idę do szkoły”, “Rusz głową”, “Przygody kurki KOKO”, Wasze dzieci porządnie poćwiczą myślenie logiczne i analityczne, koncentrację i skupienie, wyobraźnię, analizę wzrokową. Zalety tych ćwiczeń mogłabym wymieniać jeszcze długo. Jedno jest pewne i niezmienne – PUS to nauka poprzez świetną zabawę!

dav

PUS-y świetnie się sprawdzą zarówno w indywidualnej pracy z dzieckiem jak i w pracy z grupką dzieci.

dav

dav

4. Logiś i ja – ANALOGIE

page-1

Logiś i ja to karty pracy, przeznaczone do ćwiczeń analogii. Są poręczne, spięte klipsem w kartonowej teczce. Bardzo lubię używać ich podczas pracy, a przede wszystkim – lubią je moi Mali Podopieczni 🙂 Dzięki tej pomocy, dzieciaki poćwiczą analizę wzrokową, zdolność logicznego myślenia, przekształcania w umyśle oraz koncentrację.

dav

5. Kombinatoryka wyrazowa

dav

Przyznam Wam się szczerze, że to moje pierwsze spotkanie z tą pomocą – bardzo pozytywne! 🙂 Gruba książka, w której znajdziecie mnóstwo zadań bazujących na materiale wyrazowym. Pomoc ta przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już czytać, a mają problemy z zauważaniem początku i końca wyrazu, przestawiają litery podczas czytania, zgadują. Ćwiczenia ułożone są od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Znajdziecie tam zadania, w których dziecko będzie musiało odróżniać litery podobne, układać je w odpowiedniej kolejności, przekształcać sylaby w wyrazach, tworzyć nowe wyrazy. Całość przeznaczona jest dla dzieci z problemami w czytaniu oraz z zaburzeniami dyslektycznymi.

page3

6. UWAGA – wspomaganie koncentracji i nie tylko

dav

Powyższy zeszyt ćwiczeń przeznaczony jest dla dzieci od 4 do 9 roku życia. Znajdziemy w nim całe mnóstwo zadań, mających na celu wspomóc analizę i syntezę wzrokową, uwagę, koncentrację na materiale zadaniowym, myślenie i rozumowanie matematyczne u dzieci. W skład ćwiczeń wchodzą różnego rodzaju zabawy, rebusy, zagadki. Zobaczcie:

dav

7. ŁĄCZENIE CECH – układanki logiczne

dav

Ostatnia dzisiejsza propozycja to pomoc z Wir-u. Bardzo ją lubię i bardzo lubią ją moi Mali Podopieczni. Duża, kartonowa teczka, a w niej 20 kartonowych plansz oraz kartoniki do wycięcia.

Ćwiczenia łączenia cech doskonalą u dzieci umiejętność logicznego wnioskowania, myślenia analogicznego, koncentrację i uwagę, zapamiętywanie, odnajdywanie zasady działania. Te wszystkie cechy są świetną podstawą i przygotowaniem do rozwoju myślenia i umiejętności matematycznych oraz nauki gramatyki. Ćwiczenia ułożone są w kolejności od najłatwiejszych dwuelementowych do trudniejszych trzy- oraz czteroelementowych.

dav

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


To już wszystkie propozycje na dzisiaj. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do bliższego poznania polecanych przeze mnie pomocy – jestem pewna, że z każdej z nich będziecie zadowoleni i będą zadowolone Wasze dzieci. Wszystkie je znajdziecie na www.pus.pl oraz www.edukacyjna.pl. Walczmy o to, aby dzisiejszy świat nie zniszczył dobrych pokładów energii i umiejętności naszych dzieci 🙂

 

Share.

Komentarze wyłączone.