LOGOPEDA DLA NIEMOWLAKA – Nie potrząsaj!

0

Potrząsanie dzieckiem może mieć tragiczne skutki. “Logopedyczne” także.

Ostatnio w kilku miejscach spotkałam się z problemem urazów mózgu u niemowląt spowodowanych niewłaściwą opieką. I przyznam Wam szczerze, że choć sprawa wydaje się logiczna i prosta, to mimo wszystko uczuliła mnie na pewne zachowania. Co więcej, problem ten wiąże się ściśle z pracą logopedy.

Głowa niemowlaka to zdecydowanie największa i najcięższa część jego (jeszcze nieproporcjonalnego) ciałka. Nie bez powodu tak ważne i istotne jest aby prawidłowo podtrzymywać ją w kontaktach z Maluszkiem. W głowie dziecka znajduje się mózg – delikatna “galaretka”, opleciona mnóstwem naczyń krwionośnych i zanurzona w płynie mózgowo-rdzeniowym. Mózg to zdecydowanie jeden z najdelikatniejszych narządów dziecka, a już na pewno jest od najważniejszym z nich. To od jego prawidłowego rozwoju i funkcjonowania będzie zależało całe życie dziecka.

Każde gwałtowne potrząsanie dzieckiem powoduje, że delikatny mózg zaczyna “obijać się” o twarde ścianki czaszki. W wyniku tego obijania, może dojść do mniejszych lub większych uszkodzeń naczyń krwionośnych, a przez to nawet wylewów krwi do mózgu. Jakie mogą być tego skutki?

  • Najgorszym i najbardziej dramatycznym jest śmierć dziecka.
  • Wylewy mogą powodować utratę wzroku, słuchu, paraliż.
  • Niedotlenienie mózgu.
  • Opóźnienie rozwoju.

Jakie mogą być “logopedyczne” skutki uszkodzeń mózgu dziecka? Każde uszkodzenie w mózgu (szczególnie w jego lewej półkuli) może prowadzić do poważnych opóźnień w rozwoju mowy dziecka, afazji, alalii, trudności w koncentracji i uwadze,  a przez to trudności w nauce szkolnej.

Mnie wystarczy już wymieniać. Więcej o tym niebezpiecznym problemie przeczytacie na stronie Fundacji Dzieci Niczyje: http://fdds.pl/baza_wiedzy/stop-dla-potrzasania-dzieckiem/

Jakich sytuacji należy bezwzględnie unikać?

  • Nie podejrzewam Was o to, że możecie potrząsać płaczącym dzieckiem z nerwów.
  • Kiedy dziecko leży w wózku, nie huśtajmy nim intensywnie na boki w celu usypiania.
  • Nie podrzucajmy dziecka w zabawie, nie róbmy “samolotów” i innych zabaw, podczas których główka dziecka gwałtownie podskakuje.
  • Nie jeździjmy z dzieckiem w foteliku umieszczonym na rowerze po dziurawych i wyboistych drogach.

Uwaga! Harmonijne, delikatne kołysanie czy to w kołysce, czy na rękach jest wskazane i nawet potrzebne (to temat na osobny artykuł, ale bardziej psychologiczny).

Do kiedy musimy uważać? Szczególnie do ukończenia 1 roku życia przez dziecko, ale zaleca się szczególną ostrożność nawet do ukończenia 2 roku życia.

Chrońmy nasze dzieci, te z pozoru błahe uwagi są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. W tym też dla prawidłowego rozwoju mowy malucha!

 

Share.

Komentarze wyłączone.