Pierwszy post w nowym cyklu. Macie w domu takie Maleństwa? Jeśli tak, spodziewajcie się nowych wiadomości w tym temacie. Dziś o GŁUŻENIU. Zapraszam!
Oto garść faktów na temat zjawiska, które dziś nas interesuje w tym artykule:
-
Czym jest głużenie?
Głużenie to samoistne wypowiadanie przez dziecko głosek głównie tylnojęzykowych i gardłowych (k, g, ch, gardłowe r). Jest to pierwsza faza rozwoju mowy Maluszka. Często nazywane jest także “gruchaniem”, ponieważ przypomina dźwięk wydawany przez gołębie. Głużenie jest odruchem bezwarunkowym – dzieci nie używają go celowo.
-
Kiedy się pojawia?
Ta pierwsza faza rozwoju mowy dziecka pojawia się około 2-3 miesiąca życia. Dlaczego wtedy? Aby z gardła dziecka mógł wydobyć się dźwięk, konieczne jest wyprostowanie się krtani. Właśnie w tym przedziale wiekowym, dzieci zaczynają trzymać głowę prosto, a więc warunki do “wytwarzania dźwięków” stają się coraz bardziej dogodne. Dlaczego dziecko głużąc, używa głównie głosek tylnojęzykowych? Co tu dużo mówić, najwięcej czasu spędza leżąc. Jego język znajduje się więc przez znaczną część doby blisko tylnej ściany gardła.
-
Czy wszystkie dzieci głużą?
Tak. Głużą wszystkie dzieci bez wyjątku – nawet te z niedosłuchem lub całkowicie głuche. Nie jest to więc argument, że moje dziecko na pewno słyszy. U dzieci głuchych, głużenie zanika zwykle około 18 miesiąca życia i nie pojawia się nic więcej (nie ma gaworzenia). Głużą jednakowo wszystkie dzieci na świecie – język, kultura, nie mają tutaj żadnego znaczenia.
-
W jakich sytuacjach dziecko głuży?
Zjawisko to najlepiej zaobserwować, kiedy dziecko jest najedzone, wypoczęte, nic mu nie dolega. Jest to pewna forma jego “ćwiczeń”, pojawia się wtedy, gdy Maluch ma dobry nastrój. Wtedy też ma na te ćwiczenia największą ochotę, ludzka rzecz 🙂 .
Głużenie to trening Malucha – trening strun głosowych, oddychania, przygotowanie do trudnej nauki mówienia. Głużenie jest także formą, która poprzedza coś jeszcze istotniejszego – gaworzenie. Pojawi się ono około 6 miesiąca życia. A co to takiego? O tym porozmawiamy już wkrótce 🙂
A teraz chcę poznać Wasze doświadczenie – jak szybko Wasze dzieci zaczynały głużyć? Kiedy najlepiej obserwowaliście to zjawisko? A może macie jeszcze więcej spostrzeżeń w tym temacie? Czekam na Wasze komentarze poniżej 🙂
30 komentarzy
Mój chrześniak zaczął głużyć około 3 miesiąca życia. Jutro będzie mieć równe 6 miesięcy życia za sobą i słyszę, że zaczyna gaworzyć. 🙂
Mòj synek skończył 4 miesiące i głuży sobie od około 1,5 miesiąca.Najchętniej robi to właśnie po jedzeniu lub “w odpowiedzi” na zaczepki starszych braci 🙂
?
Super! ?
Moja córcia za parę dni skończy 2 miesiące a głuży już od paru tygodni 🙂
Nasz synek zaczął głużyć już pod koniec pierwszego miesiąca – płynnie przeszedł od krzyków i takich jakby oślich dźwięków. Właśnie skończył 2 miesiące. Uwielbiam to głużenie, chociaż po nocnym karmieniu wolałabym pójść spać niż bawić się z nim, no ale przecież mu nie zabronię :).
Niektóre z tych dźwięków przypominają słowa angielskie, np. “Really?” :))) Zawsze mu wtedy odpowiadam: “Yes, really!” :)))
Mój synek ma 2 i pół miesiąca skończone i praktycznie nie głuży. Piszczy, ale tych typowo gardłowych dźwięków nie słyszę. O czym to świadczy?
Nie umiem odpowiedzieć nie badając dziecka – jeśli cokolwiek Panią niepokoi, intuicja matki jest najlepszym wskaźnikiem. Proszę poszukać dobrego neurologopedy w okolicy, który zbada odruchy, sprawdzi reakcję dziecka i oceni rozwój psychomotoryczny. Pozdrawiam serdecznie
Moja Lidka ma miesiąc i jeden dzień właśnie się zaczęło:-)
Najlepsze dopiero przed Wami 🙂
Mój 4 miesięczny syn nie głuży – piszczy, śmieje się, wydaje okrzyki pediatra rozkłada ręce bo nie wie gdzie nas pokierować, w poradni PPP to samo logopeda twierdzi że jest jeszcze za mały żeby mogła co kolwiek sprawdzić.
Pani Soniu, proszę poszukać w okolicy dobrego neurologopedy który pracuje z maluszkami – tu jest co sprawdzać, ale trzeba się na tym znać. Nie każdy specjalista musi, ale uważam, że każdy powinien sie przyznać jeśli tak nie jest i odesłać do kogoś kto się zna. Jeśli potrzebuje Pani porady proszę o maila, może pomogę kogoś znaleźć z Pani okolic. Pozdrawiam
Nasz maluszek głużył na początku i nagle przestał..11marca skończy 4miesiace..uśmiecha się,krzyczy ale nic więcej czy z takim przypadkiem również trzeba sie zgłosić do specjalisty??
Nasz maluszek głużył na początku ok1-2mc i nagle przestał..
11marca skończy 4miesiace..uśmiecha się,krzyczy ale nic więcej czy z takim przypadkiem również trzeba sie zgłosić do specjalisty??
Zawsze jeśli coś budzi nasz niepokój, należy szukać specjalisty. Ja nie jestem w stanie bez indywidualnej diagnozy rozwiać Pani wątpliowości. W tym wieku ocenia się wszystkie sfery poznawcze dziecka i analizuje wiele czynników. Proszę poszukać logopedy lub neurologopedy ze specjalnością “wczesna interwencja terapeutyczna”. Pozdrawiam serdecznie
Witam,
moja 4 miesięczna córeczka wydaje już dźwięki ale niestety nie słuchać spółgłoski r i nie wiem czy to jest poprawne?
Nie chodzi tu o typową realizację głoski R – absolutnie. To dźwięki przypominające tak zwane “gardłowe” r – charczenie. Jeśli jednak cokolwiek budzi Pani niepokój, warto umówic się do specjalisty 🙂
Co, jeżeli dziecko zaczęło głużyć dopiero miąć 4,5 miesiąca? Jakieś tam “agu” pojawiało się już od dawna ale baaardzo rzadko, powiedzmy raz dziennie a poza tym tylko “aaa”, “eee”. Wszystkie kamienie milowe mała osiąga we wczesnej normie. Jedyne, co jeszcze mnie niepokoi to częste wytykanie języka, ale od urodzenia ma problemy z ulewaniem i refluksem, więc myślę że tu leży winowajca. Poza tym ja też mam długi język i jak na zdjęciach z okresu dziecięcego jest zawsze na wierzchu. 😉 Wracając do głużenia, szukać przyczyny czemu tak późno czy cieszyć się, że w ogóle się pojawiło? Z góry dziękuję za odpowiedź. 😊
Pani Agnieszko, w tej sytuacji polecam konsultację z dobrym neurologopedą – pozwoli Wam ocenić z czego to wynika i szybko wyeliminować problem. Pozdrowienia!
Czy głużenie zawsze przechodzi płynnie w gaworzenie? Moja córka gawozyla intensywnie w typowym dla tego wieku, jednak pozniej zaczął się okres ciszy, dźwięki są raczej znów bardziej piskiem lub krzykiem, sporadycznie gardłowe dźwięki też się pojawiają, lecz zdecydowanie rzadziej. Ma 5,5 miesiąca. Słuch na pewno dobry, bo reaguje na dźwięki, czasem cała się wzdryga na np zaszczeka nie psa. Czy powinnam się niepokoić
Pani Agato, ciężko mi podpowiedzieć po tak krótkim opisie i bez badania dziecka – na pewno jeśli cokolwiek budzi pani niepokój,. warto skonsultować z neurologopeda pracującym z Maluszkami.
Syn dziś ma równy 5 tż, zaczął w ubiegłym tygodniu 😊
Najsłodszy czas przed Wami! 🙂
Pierwsze dziecko -przysięgam nigdy nie słyszałam żeby głużyło.
Drugie dziecko – skrajny wcześniak – gluży od 1 miesiąca życia. Zaczęłam się martwić że coś jest nie tak 🙁
Dziękuję za tego bloga.
Moniko, ciężko doradzać przez internet – uważam, że jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój, wizyta stacjonarna u neurologopeda rozwieje wszystkie wątpliwości.
Mój syn skończy za 4 dni trzy miesiące,a dziś usłyszałam od niego bardzo wyraźne ,,a gu”,, 😃
Brawo! 🙂
Moja córka 6 tygodni i coś zaczyna kilka u-guu kilka gardłowych.mala w 5 tygodniu przekręciła się sama z brzuszka na plecy leżąc na brzuszku głowę przekłada z jednej strony na drugą już od 2tygodnia.
Super, pierwsze wokalizacje 🙂 powodzenia!
Moi zaczął w 5 tygodniu