LOGOPEDA DLA NIEMOWLAKA – Gaworzenie

10

Gaworzenie to kolejny, bardzo ważny etap w rozwoju mowy dziecka. I choć jeszcze wcale mówienia nie przypomina, to dzieli je od tego tylko krok.

W pierwszym artykule przeznaczonym “dla niemowląt” rozmawialiśmy o głużeniu. Tym razem przyjrzymy się kolejnemu, jeszcze ważniejszemu etapowi rozwoju mowy maluszka, jakim jest gaworzenie. Bardzo często zdarza się, że te dwa pojęcia są ze sobą mylone. Czym jest głużenie już wiemy (kto nie wie, odsyłam do wcześniejszego artykułu 🙂 ).

Czym jest gaworzenie?

Gaworzenie to powtarzanie jednakowych bądź różnych sylab otwartych (zakończonych samogłoską) przez dziecko. Brzmi ono na przykład: ‘ma-ma-ma-ma’, ‘ba-ba-ba-ba’, ‘ba-ma-ba-bo’ itd. Dziecko powtarza sylaby w odpowiedzi na usłyszany dźwięk, odgłos, lub samo powtarza po sobie (tzw. gaworzenie samonaśladowcze). Gaworzenie nie jest jeszcze świadomym nazywaniem.

Kiedy powinno pojawić się gaworzenie?

Etap ten pojawia się zwykle około 5-6 miesiąca życia. Górna, maksymalna granica jego pojawienia się, to wiek 10 miesięcy. Pojawienie się gaworzenia w tym okresie, wiąże się z umiejętnością samodzielnego siedzenia przez dziecko. Zapytacie, co to ma do tego? Ano ma. Dziecko siedzi, jego narządy artykulacyjne i oddechowe prostują się do pozycji odpowiedniej do mówienia. Jego oczy są wyżej i widzą znacznie więcej. Maluch poznaje nowe rzeczy, odgłosy, cały ten ciekawy świat, a to jeszcze bardziej pobudza go do reagowania.

Kiedy dzieci gaworzą?

Oprócz faktu, że gaworzą kiedy są zainteresowane, gaworzą często także w odpowiedzi na usłyszane sylaby wypowiadane przez dorosłego. Zjawisko to można najlepiej zaobserwować kiedy dziecko jest po prostu zadowolone – ma pełny brzuszek, czystą pieluszkę, jest mu miękko, ciepło i wygodnie 🙂 Pamiętajcie, najważniejsze to mówić, mówić i jeszcze raz mówić do dziecka! Ono reaguje na mowę, chce działać, naśladować. Powtarzajcie głośno sylaby, naśladujcie odgłosy zabawek. Byle z wznoszącą intonacją i baaaardzo emocjonalnie! 🙂

Co daje gaworzenie?

Gaworzenie to przygotowanie narządów artykulacyjnych do mówienia właściwego. Dziecko ćwiczy oddech, intonację, wargi, język. To także doskonalenie słuchu fonemowego, wychwytywanie dźwięków i próby ich naśladowania.

Kiedy zacząć się niepokoić?

Jeśli dziecko nie gaworzy, to znak, że coś idzie nie tak jak powinno. Nie warto wtedy odkładać spotkania z logopedą na później – uwierzcie mi, logopeda nie gryzie, a jedno spotkanie da Wam bardzo dużo! Oprócz diagnozy całościowej dziecka, dostaniecie wskazówki do domu i będziecie wiedzieć jak ćwiczyć z dzieckiem.

Dlaczego nie gaworzy?

Przyczyn braku gaworzenia można upatrywać w zaburzeniach słuchu lub narządów artykulacyjnych (często jedno i drugie). Nie ma jednak co bać się na zapas – lepiej sprawdzić, zapytać, zdiagnozować i ewentualnie poćwiczyć. Efekty zobaczycie bardzo szybko!

 

 

Share.

10 komentarzy

 1. Moja córka przepięknie i dużo głużylo, ale z gaworzeniem był problem. Jak miala dokładnie 7 miesięcy zaczęła mówić ciągi, ale tylko samogłosek. W wieku 8 i 3/4 miesiąca powiedziała “gaga”, i to “gaga” razem z “gege”i “gugu” było jedynym, co mówiła przez kolejne prawie 2 miesiące. W międzyczasie była chora, co spowodowało nawet mały regres. Nigdy nie powtarzała sylab czy słów, to pojawiło się dopiero teraz (ma 19 i pół miesiąca). Teraz mówi bardzo dużo, jak na swoj wiek, i prawie wszystko powtarza. Pisałam zresztą pod innym artykułem 🙂 Słuch 3 razy sprawdzany. Zawsze będę się chyba zastanawiać, co spowodowało taki dziwny rozwój mowy. Pozdrawiam 🙂

 2. Witam,
  czyli należy rozumieć, że do logopedy udać się trzeba z 10-miesięcznym niemowlakiem, który nie gaworzy? Do tego 10-go miesiąca można jeszcze się wstrzymać?

 3. Magdalena Rybka on

  Ja bym się udała – lepiej sprawdzić wszystko na tym etapie i jeśli trzeba, wprowadzić terapię, by nie dopuścić do opóźnienia rozwoju mowy 🙂

 4. Ale to trzeba iść do logopedy czy neurologopedy czy logopedy wczesnej interwencji?

 5. Ale to trzeba iść do logopedy neurologopedy czy logopedy wczesnej interwencji?

 6. Magdalena Rybka on

  Większość neurologopedów pracuje jako terapeuci wczesnej interwencji, najlepiej pytać przed wizytą.

 7. Witam, czy należy się martwić tym, że niemowlę 6 miesięcy niewiele wydaje z siebie dźwięków, a najczęściej są to odgłosy przypominające skrzeczącą papugę, albo takie przeciągłe “eeeee” – jak jest zadowolona albo się bawi. Czasem coś jakby “iś”. Nic poza tym.
  Rzadko też udaje nam się nawiązać rozmowę. Bardzo często, gdy do niej mówię nie interesuje jej to za bardzo. Czasem wchodzi w dyskusję, ale najczęściej słucha lub w ogóle nie reaguje. Słyszy dobrze, bo reaguje już na nasze wołanie, na grające zabawki i w ogóle różne dźwięki. Bardzo skupia się obecnie na doskonaleniu siadu i czworakach, a mowa jakby zeszła na dalszy plan.

 8. Magdalena Rybka on

  Pani Karolino, ja bym proponowała wizytę diagnostyczną u neurologopedy pracującego z maluszkami (specjalista wczesnej interwencji logopedycznej). To pomoże rozwiać wątpliwości lub pokazać jak stymulować mowę maluszka. pozdrawiam

 9. Czy rozpoczęcie gaworzenia zawsze związane jest umiejętnością samodzielnego siedzenia przez dziecko? Czy może ono pojawić się znacznie później?

 10. Magdalena Rybka on

  Rozwój psychomotoryczny dziecka jest ze sobą silnie powiązany – gaworzenie pojawia się zwykle ok. 6 miesiąca życia, kiedy dziecko siada, prostuje się jego krtań, a oczy mają więcej bodźców z perspektywy siedzącej właśnie. Jeśli dziecko później siada, zwykle i gaworzenie pojawia się później. Ale za każdym razem wszelkie wątpliwości wymagają indywidualnej oceny.

Napisz komentarz

#zostańwdomu

To dla nas wszystkich trudny czas – pomimo, że nie prowadzę terapii online dzieci, służę pomocą i konsultacją specjalistyczną Rodzicom małych Pacjentów. Zgłoszenia rozpatruję indywidualnie pod względem możliwości pomocy zdalnej.

Zapraszam do kontaktu mailowego osoby zainteresowane

Powered by WordPress Popup