Kiedy Święty Mikołaj puka do drzwi logopedy…

0

Na każdym kroku – również u mnie – możesz w ostatnich dniach przeczytać artykuły, w których mówimy jakie zabawki warto wybierać dla naszych dzieci, co polecamy, czego lepiej unikać. A gdyby tak podpowiedzieć Świętemu Mikołajowi co przydałoby się młodemu logopedzie w jego pracy?

Czego potrzebuje młody logopeda? WSZYSTKIEGO 🙂 Doskonale o tym wiem, ale wiem też, że z czasem profil naszych działań zawodowych sam wyznacza nam, czego najbardziej potrzebujemy w naszych gabinetach. Dlatego dziś postanowiłam pokazać Wam dobre i wartościowe materiały z trzech różnorodnych dziedzin.

Terapia osób dorosłych

Materiałów do terapii osób dorosłych do tej pory nie było tak wiele jak do terapii dzieci, jednak sytuacja ta na szczęście zaczyna się zmieniać. Przykładem nowych, bardzo dobrych pomocy są zeszyty “Wiem , jak to zrobić” Tatiany Lewickiej ( na marginesie – jeśli będziesz mieć kiedyś możliwość wzięcia udziału w szkoleniu pani Tatiany, bardzo je polecam – to kobieta z ogromną wiedzą, pasją i doświadczeniem w pracy z pacjentami dorosłymi). Zeszyty kapitalnie sprawdzają się w pracy z pacjentami dorosłymi, borykającymi się z chorobami neurodegeneracyjnymi lub urazami mózgu. Pomagają ćwiczyć pamięć, uwagę, praksję i gnozję.

Dzięki zeszytom wspieramy komunikację językową pacjenta, budujemy zdania, planujemy wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego.

 

 

Każda teczka zawiera plansze, zdjęcia i etykiety z podpisami. W zestawie znajdują się trzy teczki.

Praca nad poprawną artykulacją

 

Tych pomocy nigdy za wiele w naszej pracy. I chociaż sama mam już niemałą kolekcję pomocy do terapii artykulacji, LOGOTOMY zdołały mnie zaskoczyć. Po pierwsze zeszyty są naprawdę obszerne, a ćwiczeń jest w nich mnóstwo (każdy zeszyt zawiera prawie 50 stron ćwiczeń!). Po drugie, ćwiczenia artykulacyjne połączone są z ćwiczeniami wielu innych umiejętności, a przez to znacznie ciekawsze. Po trzecie – zeszyty mają wyciągane kartki, a przez to o wiele łatwiej jest nam kopiować ćwiczenia dla Pacjenta.

Podczas ćwiczeń artykulacyjnych, dziecko ma okazję wycinać, naklejać, rysować po śladzie, pisać, liczyć, poznawać nowe słowa. Ćwiczenia nie są nudne, a mały Pacjent nie ma świadomości, że ćwiczy tylko i wyłącznie artykulację.

Ćwiczenia wprowadzane są na kolejnych stronach zgodnie z zasadą stopniowania trudności – głoski występują w izolacji, nagłosie, śródgłosie, wygłosie oraz w logotomach. Chociaż sama nie jestem zwolennikiem wprowadzania głosek w izolacji i zazwyczaj pracuję w inny sposób, z powodzeniem mogę te ćwiczenia odpowiednio zmodyfikować do własnego użytku.

Karty są czarno – białe, a więc oszczędne podczas kopiowania w trakcie terapii logopedycznej. Zestaw, który z pewnością przyda się w każdym gabinecie.

 

Nauka czytania

 

Ostatnie pomoce świetniesprawdzą się podczas zajęć nauki czytania. CZYTAM I ZADAJĘ PYTANIA to obszerna pomoc, która ćwiczy czytanie, rozumienie czytanego tekstu, zadawanie pytań oraz formułowanie odpowiedzi. Jest skorelowana z serią “Moje sylabki”, co dodatkowo ułatwi kompletowanie ćwiczeń logopedzie.

Ćwiczenia uczą myślenia logicznego, skupienia i koncentracji na czytanym tekście. Teksty zapisane są wielkimi literami, co znacznie ułatwia percepcję w początkowych etapach czytania. Pytania zaznaczane są czerwonym kolorem.

CZYTAM PROSTE TEKSTY 1 I 2 to zeszyty, które również będą wartościową pomocą podczas nauki czytania. podobnie jak powyższa propozycja, również skorelowane są z “Moimi sylabkami”. Tu jednak bazujemy na nauce czytania prostych tekstów (rzeczowniki i proste zdania w części pierwszej oraz zdania złożone w częsci drugiej), ale bez nacisku na zadawanie pytań i budowania odpowiedzi. Owszem, takie zadania również się tu znajdują, ale w mniejszym stopniu niż we wcześniejszej propozycji. Bardzo dobra pomoc ucząca czytania ze zrozumieniem.

Dziękuję Ci, że dotrwałaś do końca i przeczytałaś ten artykuł – niebawem na moim blogu pojawi się kolejna część z cyklu “Anatomia dla logopedy”, opowiem o roli teatrzyku i naprzemienności ról w terapii i zabawie, a także poruszę gorący temat opinii głoszącej późniejszą mowę u chłopców – jednym słowem będzie się działo!


Jeśli jeszcze nie napisałaś listu do Świętego Mikołaja, chwytaj za kartkę i długopis. Wszystkie prezenty, które dziś zobaczyłaś, znajdziesz w WYDAWNICTWIE WIR.

 

 

Share.

Napisz komentarz