KIEDY IŚĆ Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY?

38

Bardzo często słyszę pytania: mój syn jeszcze nie mówi, ale słyszałam, że u chłopców mowa pojawia się później, czy powinnam iść do logopedy? Moje dziecko nie mówi jeszcze kilku głosek, ale może ma czas? To tylko przykłady, ale założę się, że pytań jest wiele więcej. Zgadłam? Pogadajmy o tym.

Nie mam jeszcze wieloletnich doświadczeń w zawodzie, ale wiem już jedno – zawsze warto słuchać intuicji matki dziecka. Jeśli Ty- matka, czujesz, że coś jest nie tak, że inne dzieci w wieku Twojego dziecka mówią lepiej, to zaufaj sobie i skonsultuj przypuszczenia z logopedą. Nigdy nie jest za wcześnie na konsultacje, ani za późno na podjęcie działań.

Kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy?

Skorzystaj z konsultacji logopedycznej, jeśli Twoje dziecko:

  • Skończyło 12 miesięcy, a nie wypowiada żadnych, najprostszych słów (typu: mama, tata, baba, bobo itd.).
  • Skończyło 24 miesiące, a nie łączy dwóch elementów razem (np.: mama am, bobo je, tata aaa (tata śpi) ) i/lub wypowiada tylko kilka słów.
  • Skończyło 3 rok życia, a jego mowa jest bardzo niezrozumiała dla otoczenia (często rozumiesz go tylko Ty – jego mama).
  • Skończyło 3 rok życia, a zauważasz, że w wymowie zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne, np.: zamiast balon- palon, zamiast góra-kura.
  • Podczas mówienia wkłada język między zęby.
  • Wydaje Ci się, że cały czas mówi przez nos lub ma problemy ze słuchem.
  • Masz wątpliwości co do prawidłowej budowy jego narządów artykulacyjnych.
  • Skończyło 4 rok życia, a głoski s, z, c, dz wypowiada jako ś, ź, ć, dź (np.: sanki- sianki).
  • Skończyło 4 rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz pierwszych prób wymowy głosek sz, rz, cz, dż.
  • Skończyło 5 rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz prób wymowy głoski [r].
  • Jest już uczniem pierwszych klas szkoły podstawowej, a ma ogromne problemy z nauką czytania i pisania.
  • Podczas czytania myli litery podobne (P-B, A-Y), przestawia litery w wyrazie lub wyrazy w zdaniu, pomija elementy zdania.

Dlaczego nie warto czekać aż problem rozwiąże się sam z czasem? Kilka moich argumentów:

  • Dziecko, którego mowa rozwija się prawidłowo, już około 2 roku życia prowadzi pierwsze, proste „ rozmowy” z osobami, które go otaczają.
  • Jeśli Twój Maluch skończy 3 rok życia, a nie będzie mówił nadal, to pomyśl, ile fantastycznych rozmów z nim tracisz. To czas, którego nie da się już cofnąć!
  • Stwierdzenie, że mowa chłopców rozwija się później, jest bardzo utrwalone. Nawet jeśli tak jest, to nie ma powodu, aby nic z tym nie robić. Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy to, że chłopiec nadal nie mówi spowodowane jest tylko tym, że jest chłopcem, czy może problem jest znacznie poważniejszy (ocenić to może tylko specjalista)?
  • Mózg dziecka jest najbardziej podatny na zmiany (pod wpływem terapii) do 3 roku życia. Właśnie wtedy efekty stymulacji mają szansę na bardzo szybkie uwidocznienie się. Ale nawet po skończeniu 3 roku życia, zawsze warto mieć na względzie zasadę, że im szybciej rozpoczniemy terapię, tym lepiej.
  • Konsultacja z logopedą nie musi zakończyć się koniecznością częstych wizyt. Może się okazać, że logopeda pokaże Wam ćwiczenia, które warto wykonywać w domu, poda cenne wskazówki, z którymi możecie poradzić sobie sami (to oczywiście zależy od problemu z jakim boryka się dziecko). Wtedy wystarczy wizyta kontrolna raz na jakiś czas.
  • Dziecko, które nie może porozumieć się ze światem, staje się coraz bardziej sfrustrowane i może reagować bardzo emocjonalnie. Pomyślcie: nie możecie powiedzieć o co Wam chodzi, co Was boli, co Wam się dzisiaj śniło, bo nikt Was nie rozumie! Koszmar, prawda? Nie rozumieją Was rówieśnicy, więc nie chcą się z Wami bawić. Nie fundujcie tego swoim Maluchom!

Pamiętajcie, nigdy nie warto odkładać konsultacji na później. Nigdy nie mamy pewności czy to, co nam wydaje się małym opóźnieniem, nie jest symptomem jakiegoś poważniejszego problemu. I nie chodzi tu o to, żeby Was teraz straszyć. Chodzi o świadome podejście do tematu. Bo przecież dla każdego z nas, najważniejsze jest zdrowie i prawidłowy rozwój naszych dzieci. W tekście wymieniłam tylko najważniejsze sygnały, jeśli jednak cokolwiek innego Was niepokoi – pytajcie i szukajcie odpowiedzi. Nawet jeśli okaże się, że Wasze obawy nie były słuszne, będziecie mieć spokojne sumienie.

A do mnie zawsze możecie napisać maila 😉

MR

Share.

38 komentarzy

  1. Czy już powinnam iść do logopedy? Mój syn wcdodaj skskończył 18m. W jego mówię oprócz typowych słów mama, Tata i baba, są same wyrażenia dzwiekonasladowcze. Mogę ich naliczyc około 30. Typu Opaa, am, brumm. Rozumie bardzo dużo. Przyniesie każdy przedmiot z najbliższego otoczenia. Chodził jak miał 12m i 3 tyg. Nie ogląda też tv. Dużo mu czytamy. Ostatnio pojawiły się próby łączenia dwóch wyrazów.

  2. Magdalena Rybka on

    Jeśli pojawiają się próby łączenia dwóch elementów to wszystko jest w porządku. Syn ma prawo nazywać wiele rzeczy jeszcze poprzez wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Proszę obserwować rozwój mowy dziecka. Jak na razie uważam, że nie ma powodów do niepokoju 🙂 Pozdrawiam!

  3. Ale Tych prób na razię było niewiele. Typu mama am i tata puk puk, brum brum bam. Chciałabym żeby szybko zaczął mówić. Próbuje wprowadzać metodę krakowską, ale na zawołanie nie chce powtarzać sylab i sekwencji sylab.

  4. Witaj, ja tez sie zastanawiam kiedy isc z moim synkiem do logopedy. Maly ma 20 miesiecy, a mowi jedynie tata, mama, am am, bam, koko, mial(bziaaa), probuje go uczyc ale on po mnie nie powtarza. Jesli prosze go, zeby cos podal to podaje kub przynosi ze swojego pokoiku. Wiele rzeczy po mnie nasladuje, ale jednak z ta mowa to juz sama nie wiem czy jest dobrze czy nie, pediatra stwierdzil, ze wszystkie matki chcialyby zeby dzieci mowily odrazu po urodzeniu i ze z takimi sprawami moge przychodzic jak dziecko bd w szkole podstawowej…

  5. Magdalena Rybka on

    Aniu, lekarze pediatrzy często bardzo ignorują sprawę rozwoju mowy dziecka. Proponuję Ci abyś na własną rękę poszukała dobrego logopedy i poszła na zwykłą, jednorazową DIAGNOZĘ. Dobry logopeda sprawdzi rozwój języka dziecka, rozwój funkcji poznawczych, przeprowadzi wywiad z Tobą i sam najlepiej oceni czy potrzebna jest terapia. Według mnie Twój Synek mówi za mało. Powinien więcej. DLa tak małych dzieci terapia logopedyczna jest przyjemnością, zabawą, a z racji na wiek, mózg jest jeszcze na tyle plastyczny (podatny na zmiany), że efekty mogą być widoczne naprawdę bardzo szybko. Pozdrawiam Cię ciepło, walcz o mowę swojego Maluszka!
    MR

  6. Mam 9 miesięczna córeczkę która ma niedosluch 50Db kiedy powinnam wybrać się do logopedy?

  7. Magdalena Rybka on

    Pani Ewelino, już. Logopeda pokaże Pani jak stymulować rozwój Córeczki od tego momentu, aby zapobiec późniejszym problemom. Pozdrawiam!

  8. Co Pani o tym sądzi? moja córka ma 14 miesięcy a mówi tylko ‘mama’, czy to jest wystarczające w tym okresie czy powinnam udać się do logopedy?

  9. Magdalena Rybka on

    Według mnie tych słów powinno być już więcej. Powinny pojawić się określenia na ulubione przedmioty i osoby w otoczeniu. Konsultacja z logopedą sprawdzi wszystkie sfery rozwoju Córeczki. Będzie Pani także wiedzieć co i jak ćwiczyć w domu aby przyspieszyć rozwój mowy. Pozdrawiam serdecznie!

  10. Mam 17miesiecznego synka i mówi mama Bibi dada koko czy powinnam wybrać się do logopedy ?

  11. Magdalena Rybka on

    Pani Sylwio – już. Logopeda oceni zasób słownika czynnego i biernego, zbada pozostałe funkcje poznawcze (wzrok, słuch, mała i duża motoryka), zbierze wywiad dotyczący ciąży i porodu, oceni budowę anatomiczną, zobaczy jak kształtuje się pole wspólnej uwagi, wskazywanie, jak przebiega komunikacja niewerbalna i dopiero wtedy będzie mógł coś powiedzieć 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  12. Moj syn skonczyl 12 miesięcy ładnie mówi baba, mama, dada. Gaworzy po swojemu. Nie jest w ogóle chętny do naśladowania dźwięków typy: bum, bach, hau hau itp. Nie jest chętny do naśladowania naszych gestów typu: pa pa, brawo. Martwi mnie to ale czy powinno?

  13. Magdalena Rybka on

    Naśladownictwo gestów powinno się już pojawiać – proszę bawić się rączką dziecka, najpierw pokazać gest swoimi dłońmi, a następnie zrobić to samo rączkami dziecka. Jeśli sytuacja nie zmieni się w ciągu miesiąca, dwóch, należy udać się na konsultację logopedyczną lub neurologopedyczną.

  14. Witam. Moja córka ma 7 miesięcy córka żadnych sylab nie wypowiada. Troszkę zaczynam się martwić…Czy powinnam udać się do logopedy czy może jeszcze poczekać ?

  15. Magdalena Rybka on

    Pani moniko – intuicja matki jest najważniejsza. Jeśli cokolwiek Panią niepokoi, proszę udać się na konsultację.

  16. Witam. Jestem mamą bliźniaków w grudniu skończą 3,5 roku, chłopcy 🙂 Jeden mówi cześć, policzy do 3, ale jak się go zachęci. Po za tym mama, tata, baba i dziadzia a reszta po swojemu, drugi tylko po swojemu, i te podstawowe jak mama tata itd🙄Czy powinnam się skontaktować już z logopeda?

  17. witam,
    Moj siostrzeniec ma 18 miesięcy, jeszcze nic nie mówi, nawet mama czy tata, czasami powie takie bach,mamama, ale tak nic po za tym. Powinniśmy się martwić?

  18. Magdalena Rybka on

    Dziecko w tym wieku powinno mówić już nieco więcej słów. Jednak nie tylko to jest sprawdzane podczas diagnozy – istotne jest czy reaguje na imię? Czy wskazuje palcem? W jaki sposób komunikuje swoje potrzeby? Czy próbuje naśladować i powtarzać w życiu codziennym? Pani Patrycjo nie ma co się bać, ale uważam, że trzeba umówić się na pełną diagnozę logopedyczną. Pozdrawiam serdecznie

  19. Magdalena Rybka on

    Zdecydowanie tak – to wskazanie do umówienia się na pełną diagnozę logopedyczną na żywo.

  20. Tak, reaguje na imię, co się go poprosi to również wykonuje, potrafi pokazywać palcem, i powtarza nasze codzienne ruchy. Pod względem tym, to wszystko rozumie co się do niego mówi.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

  21. Witam serdecznie, mój syn właśnie skończył 4 lata. Mówi dużo, ale mam wrażenie, że upraszcza słowa np. zamiast czekolada mówi kelada, kacki zamiast kaczki itp. często mówiąc zamienia głoskę w na j np. joda zamiast woda ma na imię Vincent a mówi Jincent. Jakie ćwiczenia zacząć, aby mowa była wyraźniejsza bez upraszczania? Dodam, że język ma bardzo sprawny i mówiąc nie wpycha między zębami. Pozdrawiam,

  22. Witam. Mój syn ma dwa latka i dwa miesiące. Mówi tylko mama, tata, dziadzia, baba, kółko, kukułka, kawa, tak, nie, pić, pizza, śpi..reszta to brumm autko, mniam.. Na zwierzęta kot, pies krowa tylko mówi miał, hał czy muuu. Nie chce powtarzać np słowa jakiegoś jak mu mówię tylko mówi po swojemu. Widzę że czasem tak bardzo chce coś powiedzieć a nie umie. Czy powinnam udać się na wizytę do logopedy że tak mało mówi w tym wieku?

  23. Dodam że wszytko pokazuje palcem jak coś chce albo chce pokazać. Wszystko rozumie co do niego mowie . Idź po zabawkę, wyrzuć to do kosza, przynieś pilota. Wie jak ma na imię jak się pytam, a gdzie jest Kubuś i pokazuje na siebie. Wie gdzie są wszystkie części ciała i pokazuje palcem. Ale nie chce powtarzać oko, ucho… Itp.

  24. Magdalena Rybka on

    Pani Kasiu, zdecydowanie polecałabym wizytę diagnostyczna u logopedy – dokładny wywiad i pełne badanie logopedyczne będzie pozwalało ustalić problem oraz zaplanować dalsze działania. Pozdrawiam Was ciepło

  25. Magdalena Rybka on

    Pani Karolino, przywołane uproszczenia nie powinny już występować w mówię czterolatka – nie ma gotowych ćwiczeń. Najpierw należy precyzyjnie ustalić przyczynę tych problemów – źródła moga być naprawdę różne i tylko logopeda podczas pełnej diagnozy logopedycznej na żywo może to ustalić oraz zaplanować dalsze działania. Pozdrawiam ciepło

  26. Witam moj syn ma 17 miesiecy mowi bardzo mało mama tata sporadyczmie czasami powtarza koko,ojej , wow,i gigo ( tak mowi na psa ktory ma na imię Figo) niestety nie pokazuje palcem obrazki w książce pokazuje cala dłonią, okazslo się ze syn miał zatkane całkowicie prawe uszko i częściowo lewe niestety nie wiem jak długo to trwalo, jest narazie ok 3 tygodni na leczeniu i widać juz jego wieksza reakcje na wołanie szczekanie psa ( dodam ze wcześniej tego nie było,lub zwracał na nas uwagę tylko gdy wołaliśmy bardzo glosno) c miei bardzo dużo po swojemu u widać że chce cis powiedzieć tylko nie umie ubrać tego w słowa, czy te problemy z mowa mogą się wiązać z tym ze nie słyszał wcześniej i czy powinnam iść z nim do specjalisty,ja bardzo dużo do niego moeie dużo czytamy i słuchamy też codziennie wyrazów dźwiękonaśladowczych (metoda krakowska) .czy mogę prosić o jakąś poradę

  27. Magdalena Rybka on

    Zdecydowanie tak Pani Moniko – opisane problemy na pewno łączą się ze sobą i uważam z całym przekonaniem, że konieczna jest konsultacja u logopedy na żywo, który ustali dalszy plan działania. pozdrawiam Was serdecznie

  28. Dzien dobry mam synka co ma 3latka nie chce powtarzac babcia ciocia wujek itd do jakiego lekarza trzeba isć

  29. Magdalena Rybka on

    Do logopedy, który wykona diagnozę oraz ewentualnie zaleci dalsze konsultacje.

  30. Witam. Pisze ponieważ martwię się, że moja córka (19 miesięcy) nie mówi. Jej obecna “mowa” raczej przypomina jeczenie “yyyyy”, a niekiedy gaworzenie np. mamamama, bababa. Nie wskazuje też palcem przedmiotów ani nie powtarza wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Nie lubi jak jej się czyta książke a jedynie lubi przeglądać obrazki. Bardzo szybko denerwuje się jak coś jej nie wychodzi. Mimo że próbuje jej wytłumaczyć to ona wtedy krzyczy. Natomiast chętnie robi “papa”, tuli misia, przesyła buziaki, karmi lalkę, rysuje, pakazuje nos/ usta/ uszy. Bardzo lubi wygłupiać się i ogólnie aktywnie spędzać czas. Córka jest ogolnie pogodnym i towarzyskim dzieckiem np szuka kontaktu z innymi dziećmi na placu zabaw. Staramy się z mężem dużo do niej mówić, śpiewać, opowiadać… ale to nie przynosi rezultatów.
    Chcielibysmy żeby nasza córka dobrze się rozwijała. Proszę o pomoc co robimy źle i czy powyższe opisane symptomy są przesłanka żeby umówić się na konsultacje u logopedy?

  31. Magdalena Rybka on

    Pani Doroto, na pewno należy przeanalizować czy Córka nie ma styczności z tzw. wysokimi technologami – tv, tablet, smartfon, grające zabawki. jeśli tak – na pewno trzeba je całkowicie wyeliminować. Sytuacja na pewno wymaga konsultacji z logopedą, który wykona dokładną diagnozę i ewentualnie zleci dalsze kontrolne badania. Pozdrawiam ciepło

  32. Bzdura z tymi bajkami w tv czy telefonie. Moja, córka oglada od 1 roku życia. Wiadomo w we wiosne i lato prawie w ogóle ale czasami to zdarzało się i po 3 godziny dziennie. Corka ładnie mówi składa zdania czy wymawia trudne wyrazy i nie ma żadnych opóźnień. Dziecko sąsiadów nie ogląda bajek a mając ponad 3 lata mówi tylko baba mama bubu bum więc ilość oglądania bajek nie jest żadnym wyznacznikiem.

  33. Magdalena Rybka on

    Oczywiście, że nie i ma Pani rację. Ja także spotykam dzieci, pre pomimo dużej ilości stymulacji prawopółkulowej, nie prezentują zaburzeń rozwoju mowy. Jednak w świetle badań naukowych jest to ryzyko i musimy o tum przestrzegać, Bo nigdy nie wiemy jaki skutek przyniesie to u danego dziecka. Bardzo się cieszę, że u Pani Córki nie przyniosło to żadnych negatywnych następstw. Łączę pozdrowienia

  34. Witam, moja córka ma 21 miesięcy. Mówi słowa: tata, co to, nie, tam, oprócz tego naśladuje dźwięki typu: brum, muu, mee, hau, miau. Rozumie wszystko co się do niej mówi, gdy w rozmowie padnie jej imię również reaguje. Nie chce powtarzać żadnych słów, mama wypowiedziała dosłownie kilka razy w życiu. Gdy chce coś potwierdzić nie mówi ‘tak’ tylko mruczy mhm. A gdy zadam jej pytanie na które musi odpowiedzieć czymś więcej niż nie albo tak, np co robiła na spacerze itp zawsze odpowiada słowem w stylu “dada”. Od urodzenia czytamy bardzo dużo książeczek, córka to uwielbia, ostatnio sama siada i “czyta” I mrucząc udaje słowa. Czy powinnam się martwić?

  35. Magdalena Rybka on

    Pani Marcelo, jako mama najlepiej zna Pani swoje dziecko. Żeby odpowiedzieć z całą pewnością czy potrzebne jest działanie ze strony logopedy, musiałabym zbadać dziecko. Jeśli nie mam takiej możliwości, nie mogę niestety dać takiej pewności. Uważam, że w takiej sytuacji konieczna jest konsultacja, aby spać spokojnie i wiedzieć, czy należy działać. Proszę poszukać w okolicy logopedy pracującego z małymi dziećmi, trzymam kciuki i pozdrawiam!

  36. Magdalena Musioł on

    Pani Magdaleno skończył właśnie 19 miesięcy i zaczynam się zastanawiać czy jego mowa rozwija się prawidłowo. Mówi podstawowe słowa : mama, baba, Bamba, lala, kaka (zamiast tata), nie; sylaby : maha, baha, laha, kaha, gaha, haha itp. ; słowa : ,, dzieńć,, nie wiem co to oznacza, ,, koń,, raz zdarzyło mu się powiedzieć kawa ; wyrazy dźwiękonaśladowcze : brum brum, bum bum, mniam mniam, si si, tyky, tuku, kląska jezykiem. Kiwie głową na ,,nie,, ; na ,,tak,, jeszcze nie potrafi. Wskazuje wszystko czego chce palcem, reaguje na imię, utrzymuje kontakt wzrokowy, słucha i rozumie, to o czym rozmawiamy. Pokazuje czynnosci np jak chce się huśtać , kiwa się na boki, jak chce jeść wskazuje rączka na brzuszek i mówi mniam mniam. Jest sprawny ruchowo, wspina się, próbuje podskakiwać. Potrafi intonować słowa, powiedzieć coś głośno i cicho, wie co to znaczy wysoko i nisko. Używa jeszcze smoczka ale tylko do usypiania, w nocy staram się go wyciągać i sprawdzać czy oddycha prawidłowo przez nos. Czy powinnam się udać na konsultację czy poczekać jeszcze do 2.r.z czy mowa się rozwinie ? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  37. Magdalena Rybka on

    Pani Madziu, uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest kontrolna wizyta u specjalisty – ja w formie online nie mogę dać Pani zapewnienia na 100%, że na pewno wszystko rozwija się bez trudności i nie trzeba wspomóc rozwoju mowy. Dlatego serdecznie polecam taką formę, która też da Pani spokój sumienia, że Maluszka ocenił logopeda 🙂