KIEDY IŚĆ Z DZIECKIEM DO LOGOPEDY?

16

Bardzo często słyszę pytania: mój syn jeszcze nie mówi, ale słyszałam, że u chłopców mowa pojawia się później, czy powinnam iść do logopedy? Moje dziecko nie mówi jeszcze kilku głosek, ale może ma czas? To tylko przykłady, ale założę się, że pytań jest wiele więcej. Zgadłam? Pogadajmy o tym.

Nie mam jeszcze wieloletnich doświadczeń w zawodzie, ale wiem już jedno – zawsze warto słuchać intuicji matki dziecka. Jeśli Ty- matka, czujesz, że coś jest nie tak, że inne dzieci w wieku Twojego dziecka mówią lepiej, to zaufaj sobie i skonsultuj przypuszczenia z logopedą. Nigdy nie jest za wcześnie na konsultacje, ani za późno na podjęcie działań.

Kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy?

Skorzystaj z konsultacji logopedycznej, jeśli Twoje dziecko:

 • Skończyło 12 miesięcy, a nie wypowiada żadnych, najprostszych słów (typu: mama, tata, baba, bobo itd.).
 • Skończyło 24 miesiące, a nie łączy dwóch elementów razem (np.: mama am, bobo je, tata aaa (tata śpi) ) i/lub wypowiada tylko kilka słów.
 • Skończyło 3 rok życia, a jego mowa jest bardzo niezrozumiała dla otoczenia (często rozumiesz go tylko Ty – jego mama).
 • Skończyło 3 rok życia, a zauważasz, że w wymowie zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne, np.: zamiast balon- palon, zamiast góra-kura.
 • Podczas mówienia wkłada język między zęby.
 • Wydaje Ci się, że cały czas mówi przez nos lub ma problemy ze słuchem.
 • Masz wątpliwości co do prawidłowej budowy jego narządów artykulacyjnych.
 • Skończyło 4 rok życia, a głoski s, z, c, dz wypowiada jako ś, ź, ć, dź (np.: sanki- sianki).
 • Skończyło 4 rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz pierwszych prób wymowy głosek sz, rz, cz, dż.
 • Skończyło 5 rok życia, a w jego wymowie nie zauważasz prób wymowy głoski [r].
 • Jest już uczniem pierwszych klas szkoły podstawowej, a ma ogromne problemy z nauką czytania i pisania.
 • Podczas czytania myli litery podobne (P-B, A-Y), przestawia litery w wyrazie lub wyrazy w zdaniu, pomija elementy zdania.

Dlaczego nie warto czekać aż problem rozwiąże się sam z czasem? Kilka moich argumentów:

 • Dziecko, którego mowa rozwija się prawidłowo, już około 2 roku życia prowadzi pierwsze, proste „ rozmowy” z osobami, które go otaczają.
 • Jeśli Twój Maluch skończy 3 rok życia, a nie będzie mówił nadal, to pomyśl, ile fantastycznych rozmów z nim tracisz. To czas, którego nie da się już cofnąć!
 • Stwierdzenie, że mowa chłopców rozwija się później, jest bardzo utrwalone. Nawet jeśli tak jest, to nie ma powodu, aby nic z tym nie robić. Poza tym nigdy nie mamy pewności, czy to, że chłopiec nadal nie mówi spowodowane jest tylko tym, że jest chłopcem, czy może problem jest znacznie poważniejszy (ocenić to może tylko specjalista)?
 • Mózg dziecka jest najbardziej podatny na zmiany (pod wpływem terapii) do 3 roku życia. Właśnie wtedy efekty stymulacji mają szansę na bardzo szybkie uwidocznienie się. Ale nawet po skończeniu 3 roku życia, zawsze warto mieć na względzie zasadę, że im szybciej rozpoczniemy terapię, tym lepiej.
 • Konsultacja z logopedą nie musi zakończyć się koniecznością częstych wizyt. Może się okazać, że logopeda pokaże Wam ćwiczenia, które warto wykonywać w domu, poda cenne wskazówki, z którymi możecie poradzić sobie sami (to oczywiście zależy od problemu z jakim boryka się dziecko). Wtedy wystarczy wizyta kontrolna raz na jakiś czas.
 • Dziecko, które nie może porozumieć się ze światem, staje się coraz bardziej sfrustrowane i może reagować bardzo emocjonalnie. Pomyślcie: nie możecie powiedzieć o co Wam chodzi, co Was boli, co Wam się dzisiaj śniło, bo nikt Was nie rozumie! Koszmar, prawda? Nie rozumieją Was rówieśnicy, więc nie chcą się z Wami bawić. Nie fundujcie tego swoim Maluchom!

Pamiętajcie, nigdy nie warto odkładać konsultacji na później. Nigdy nie mamy pewności czy to, co nam wydaje się małym opóźnieniem, nie jest symptomem jakiegoś poważniejszego problemu. I nie chodzi tu o to, żeby Was teraz straszyć. Chodzi o świadome podejście do tematu. Bo przecież dla każdego z nas, najważniejsze jest zdrowie i prawidłowy rozwój naszych dzieci. W tekście wymieniłam tylko najważniejsze sygnały, jeśli jednak cokolwiek innego Was niepokoi – pytajcie i szukajcie odpowiedzi. Nawet jeśli okaże się, że Wasze obawy nie były słuszne, będziecie mieć spokojne sumienie.

A do mnie zawsze możecie napisać maila 😉

MR

Share.

16 komentarzy

 1. Czy już powinnam iść do logopedy? Mój syn wcdodaj skskończył 18m. W jego mówię oprócz typowych słów mama, Tata i baba, są same wyrażenia dzwiekonasladowcze. Mogę ich naliczyc około 30. Typu Opaa, am, brumm. Rozumie bardzo dużo. Przyniesie każdy przedmiot z najbliższego otoczenia. Chodził jak miał 12m i 3 tyg. Nie ogląda też tv. Dużo mu czytamy. Ostatnio pojawiły się próby łączenia dwóch wyrazów.

 2. Magdalena Rybka on

  Jeśli pojawiają się próby łączenia dwóch elementów to wszystko jest w porządku. Syn ma prawo nazywać wiele rzeczy jeszcze poprzez wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Proszę obserwować rozwój mowy dziecka. Jak na razie uważam, że nie ma powodów do niepokoju 🙂 Pozdrawiam!

 3. Ale Tych prób na razię było niewiele. Typu mama am i tata puk puk, brum brum bam. Chciałabym żeby szybko zaczął mówić. Próbuje wprowadzać metodę krakowską, ale na zawołanie nie chce powtarzać sylab i sekwencji sylab.

 4. Witaj, ja tez sie zastanawiam kiedy isc z moim synkiem do logopedy. Maly ma 20 miesiecy, a mowi jedynie tata, mama, am am, bam, koko, mial(bziaaa), probuje go uczyc ale on po mnie nie powtarza. Jesli prosze go, zeby cos podal to podaje kub przynosi ze swojego pokoiku. Wiele rzeczy po mnie nasladuje, ale jednak z ta mowa to juz sama nie wiem czy jest dobrze czy nie, pediatra stwierdzil, ze wszystkie matki chcialyby zeby dzieci mowily odrazu po urodzeniu i ze z takimi sprawami moge przychodzic jak dziecko bd w szkole podstawowej…

 5. Magdalena Rybka on

  Aniu, lekarze pediatrzy często bardzo ignorują sprawę rozwoju mowy dziecka. Proponuję Ci abyś na własną rękę poszukała dobrego logopedy i poszła na zwykłą, jednorazową DIAGNOZĘ. Dobry logopeda sprawdzi rozwój języka dziecka, rozwój funkcji poznawczych, przeprowadzi wywiad z Tobą i sam najlepiej oceni czy potrzebna jest terapia. Według mnie Twój Synek mówi za mało. Powinien więcej. DLa tak małych dzieci terapia logopedyczna jest przyjemnością, zabawą, a z racji na wiek, mózg jest jeszcze na tyle plastyczny (podatny na zmiany), że efekty mogą być widoczne naprawdę bardzo szybko. Pozdrawiam Cię ciepło, walcz o mowę swojego Maluszka!
  MR

 6. Mam 9 miesięczna córeczkę która ma niedosluch 50Db kiedy powinnam wybrać się do logopedy?

 7. Magdalena Rybka on

  Pani Ewelino, już. Logopeda pokaże Pani jak stymulować rozwój Córeczki od tego momentu, aby zapobiec późniejszym problemom. Pozdrawiam!

 8. Co Pani o tym sądzi? moja córka ma 14 miesięcy a mówi tylko ‘mama’, czy to jest wystarczające w tym okresie czy powinnam udać się do logopedy?

 9. Magdalena Rybka on

  Według mnie tych słów powinno być już więcej. Powinny pojawić się określenia na ulubione przedmioty i osoby w otoczeniu. Konsultacja z logopedą sprawdzi wszystkie sfery rozwoju Córeczki. Będzie Pani także wiedzieć co i jak ćwiczyć w domu aby przyspieszyć rozwój mowy. Pozdrawiam serdecznie!

 10. Mam 17miesiecznego synka i mówi mama Bibi dada koko czy powinnam wybrać się do logopedy ?

 11. Magdalena Rybka on

  Pani Sylwio – już. Logopeda oceni zasób słownika czynnego i biernego, zbada pozostałe funkcje poznawcze (wzrok, słuch, mała i duża motoryka), zbierze wywiad dotyczący ciąży i porodu, oceni budowę anatomiczną, zobaczy jak kształtuje się pole wspólnej uwagi, wskazywanie, jak przebiega komunikacja niewerbalna i dopiero wtedy będzie mógł coś powiedzieć 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 12. Moj syn skonczyl 12 miesięcy ładnie mówi baba, mama, dada. Gaworzy po swojemu. Nie jest w ogóle chętny do naśladowania dźwięków typy: bum, bach, hau hau itp. Nie jest chętny do naśladowania naszych gestów typu: pa pa, brawo. Martwi mnie to ale czy powinno?

 13. Magdalena Rybka on

  Naśladownictwo gestów powinno się już pojawiać – proszę bawić się rączką dziecka, najpierw pokazać gest swoimi dłońmi, a następnie zrobić to samo rączkami dziecka. Jeśli sytuacja nie zmieni się w ciągu miesiąca, dwóch, należy udać się na konsultację logopedyczną lub neurologopedyczną.

 14. Witam. Moja córka ma 7 miesięcy córka żadnych sylab nie wypowiada. Troszkę zaczynam się martwić…Czy powinnam udać się do logopedy czy może jeszcze poczekać ?

 15. Magdalena Rybka on

  Pani moniko – intuicja matki jest najważniejsza. Jeśli cokolwiek Panią niepokoi, proszę udać się na konsultację.

Napisz komentarz