Karmienie piersią a rozwój mowy dziecka

0

Pomyślałam dziś, że z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, napiszę dla Was jak ma się ono do rozwoju mowy i czy rzeczywiście jest to takie ważne.

Wszyscy wiemy, że karmienie piersią jest najlepszym, co można dać dziecku na jego życiowym, rozwojowym starcie. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Chciałabym jednak skupić się dziś na wpływie karmienia piersią na rozwój mowy i artykulacji.

Zacznijmy może od tego, że podczas karmienia piersią, dziecko angażuje do pracy o wiele więcej mięśni twarzy, niż podczas karmienia butelką. Podczas ssania, stymulowane są do prawidłowego wzrostu mięśnie twarzy oraz kości czaszki. Dzieje się tak dlatego, że to pierś dopasowuje się do ust dziecka, a nie usta do piersi. Taka sytuacja na pewno nie będzie miała miejsca w przypadku nawet najlepszej butelki (https://www.hafija.pl/2017/04/karmieniepiersiawadyzgryzu.html).

 

Jak zatem pracuje buzia dziecka podczas ssania i jak przekłada się to na mowę?

#1

Dziecko obejmując wargami brodawkę, wywija górną wargę na pierś, a dolną pod pierś. Dzięki temu jego usta tworzą “dziubek” tak bardzo potrzebny do wymowy głosek “szumiących” oraz “ciszących” –  ćwiczy poprzez to mięsień okrężny ust.

#2

Język dziecka dociska brodawkę do podniebienia, aby coś z niej wydobyć. To naprawdę trudna sprawa dla małego człowieka i wymaga dużych pokładów siły i energii. Język dostaje więc porządny trening. Oprócz tego jego czubek unosi się do góry, a więc już ćwiczona jest pionizacja. Będzie ona potrzebna przede wszystkim do ładniej wymowy głoski [l], [r]ale także do wymowy głosek dziąsłowych.

 

#3

Dziecko jedząc z piersi, ćwiczy prawidłowy wzorzec przełykania. Przednia część języka dociśnięta jest do górnych dziąseł, natomiast jego tylna część przesuwa pokarm wgłąb jamy ustnej. Umiejętność prawidłowego połykania jest konieczna do spożywania pokarmów stałych. Jej brak zawsze jest wskazaniem do terapii logopedycznej.

#4

Dziecko podczas ssania piersi oddycha tylko nosem. Nie przerywa ssania, aby nabrać powietrza – to byłoby dla niego dodatkowym utrudnieniem. Dlatego też ssanie piersi, wpływa na prawidłowe kształtowanie się oddychania. To z kolei jest konieczną sprawą do prawidłowej wymowy. Nieprawidłowe oddychanie poprzez usta wiąże się nie tylko z większym ryzykiem infekcji dróg oddechowych. Utrudnia ono prawidłowe ułożenie języka w buzi, ponieważ spoczywa on wtedy na dole jamy ustnej (nie pionizuje się). Co więcej, dzieci oddychające ustami, często mówią zbyt szybko, niewyraźnie. Oddychanie ustami zawsze jest wskazaniem do diagnostyki logopedycznej.

#5

Ssanie piersi to także doskonały trening żuchwy – podnosi się ona do góry oraz rytmicznie przesuwa do przodu. Dzięki temu rozwija się prawidłowy zgryz oraz doskonali umiejętność żucia przez dziecko. Będzie to niezbędne podczas jedzenia pokarmów stałych.

#6

Wszystkie te elementy wpływają na rozwój artykulatorów – zarówno język, jak i wargi, policzki, żuchwa i wszystkie najmniejsze mięśnie twarzy mają niesamowity trening. Dzięki temu, każdy z elementów potrzebnych do prawidłowej wymowy, ma szansę naturalnego rozwoju i przygotowania się do artykulacji, czyli mówienia.

Jeśli więc nie chcecie aby Wasze dziecko miało:

  • wadę zgryzu;
  • wadę wymowy;
  • trudności z poprawną artykulacją;
  • trudności z prawidłowym połykaniem;
  • trudności z prawidłowym oddychaniem;

to karmcie piersią!


Nie jest to droga łatwa. I mówię Wam to ja – logopeda, ale też od niedawna mama bliźniaczek. Czasami mam ochotę wykupić cały sklep mleka sztucznego i mieć święty spokój. Ale szybko przypominam sobie, że ten trud, pot i łzy będą procentować. I od razu mam więcej energii, by próbować jeszcze raz i jeszcze.

Mój dzisiejszy artykuł wychwala karmienie piersią pod kątem rozwoju mowy. Oczywiście, plusów jest o wiele więcej. Zarówno tych wpływających na zdrowie, odporność, rozwój emocjonalny dziecka, ale także matki. Ale o tym poczytać możecie na innych, bardziej fachowych blogach. Ja radzę Wam tylko jako logopeda. Trzymajcie kciuki za mnie, a ja za Was! 🙂

Czekam na Wasze komentarze 🙂

Share.

Komentarze wyłączone.