Jak wywołać głoskę K?

0

Twoje dziecko nie mówi TOT zamiast KOT? Niepokoisz się czy już powinno prawidłowo wymawiać głoskę [k]? No to zapraszam Cię na szybki tekst, który rozwieje wątpliwości i rzuci garść pomysłów.

Głoska [k]powinna pojawić się w mowie dziecka pomiędzy 2 a 3 rokiem jego życia. Czasami jest tak, że dziecko z łatwością wymawia ją niemalże od początku, ale często sprawia sporo trudności z wymową. Jeżeli Twoje dziecko zdmuchnęło 3 świeczki na torcie, a nadal uparcie pomija głoskę [k]w wyrazach lub zamienia ją na inną (najczęściej [t]), koniecznie przeczytaj dalszy ciąg artykułu. Jeśli jest młodsze, daj mu jeszcze chwilkę czasu i obserwuj.

Głoska [k]jest głoską zwartą, tylnojęzykową, bezdźwięczną, ustną. Powstaje poprzez zwarcie tylnej części  grzbietu języka z podniebieniem miękkim (to ta część, na której brzegu znajduje się języczek podniebienny). Spróbuj powiedzieć teraz kilka razy – KY, KY, KY. Obserwuj jak zachowuje się Twój język. Przesunął się w tył, tworzy się zwarcie, żuchwa jest lekko opuszczona, usta lekko otwarte. Tak, to nie jest najłatwiejsza z głosek.

Dzieci, które substytuują głoskę [k], głoską [t], również tworzą zwarcie językiem, ale jego przednią częścią z wałkiem dziąsłowym. Aby więc wywołać w mowie dziecka [k], musimy uświadomić sobie i dziecku, że właśnie to zwarcie, mocne dociśnięcie, musimy przenieść z przodu na tył języka. I ty zaczynają się schody – czasami udaje się uzyskać [k]w mgnieniu oka, czasami trwa to niemiłosiernie długo.

Jak wywołać głoskę [k]?

 1. Pokaż dziecku jak sama mówisz KA – KO – KU – KE – KI – KY – dbaj by patrzyło jak zachowuje się Twój język, by zajrzało do buzi.
 2. Podaj dziecku małe lusterko lub usiądź z nim przed dużym – znów Ty mówisz, maluch próbuje naśladować.
 3. Opowiedz mu jak zachowuje się język, pokaż jego tylną część, pokaż podniebienie miękkie, opowiedz jak powstaje [k]– najprościej jak się da.
 4. Przytrzymaj czubek języka dziecka szpatułką tuż za dolnymi siekaczami i lekko popchnij w stronę gardła, prosząc by dziecko powiedziało KA.
 5. Za pomocą palca wskazującego lub szpatułki, złap przód języka dziecka i przytrzymaj go tuż za dolnymi zębami. Poproś, by powiedziało KA. Jego język będzie chciał unieść przód jak do sylaby [TA], ale przez to, że będziesz go przytrzymywać, uniesie się jedynie jego tylna część i powstanie [KA].
 6. Ćwiczcie powtarzanie sylab z punktu 1 na leżąco, z głową mocno odchyloną do tyłu (np. na brzegu łózka) – głowa w tył – język także odrobinę “poleci” ku tyłowi jamy ustnej.
 7. Jak najczęściej płuczcie gardło – dokładnie tak samo, jak podczas infekcji robimy to specyfikami na zapalenie gardła. Płuczcie zwykłą wodą, zwracając uwagę, że podczas tej czynności to właśnie tylna część języka “gra” w gardełku dziecka. Uwaga! Róbcie to tylko wtedy, kiedy dziecko potrafi wykonać tę czynność i nie ma obawy, że się zakrztusi. Zawsze musi się to odbywać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej!
 8. Pijcie gęste musy i miksowane owoce/ warzywa przez szeroką słomkę. Wciąganie tak gęstej konsystencji będzie powodować, że mięśnie grzbietu języka będą bardzo intensywnie pracować.
 9. “Ziewajcie” przed lustrem z szeroko otwartymi ustami – obserwujcie jak zachowuje się język i podniebienie miękkie.
 10. Próbujcie wymawiać [k]w połączeniu z [ch]– HAKA, HOKO, HUKU, HEKE, HIKI, HYKY.
 11. Wykorzystaj ruch ręki, który będzie przypominał jak powstaje głoska [k]– palec wskazujący poziomo w stronę jamy ustnej, przypomina, że masa języka musi cofnąć się w tył.

Jeśli Wasze próby zawiodą, odwiedźcie logopedę. Często potrzebna jest szersza diagnostyka logopedyczna, która pozwoli ustalić etiologię braku głoski [k]w wymowie pomimo wielu prób i ćwiczeń.

Łowienie rybek z głoską [k]– najlepsza zabawa!

Pamiętajcie, że język jest mięśniem jak każdy inny w ręce czy nodze. Lepiej ćwiczyć codziennie, regularnie dwa razy po przynajmniej 5-10 minut, niż raz w tygodniu godzinę. On potrzebuje regularnej pracy.


Jeśli dotarłaś do tego miejsca artykułu, to bardzo Ci dziękuję. Być może dzisiejszy tekst nie wniósł wiele w Twoją wiedzę, a może wręcz przeciwnie. Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz pod spodem komentarz – ocenę 🙂

Share.

Komentarze wyłączone.