Proste, domowe zabawy z trzylatkiem :)

0

baner 3latek

Każdy, kto ma blisko siebie (w domu, w pracy, za ogrodzeniem, w rodzinie) Małego Trzylatka wie, że okres w którym się on znajduje, to wielki “BUM” rozwojowy 🙂 Mowa staje się w pełni wyraźna (brak jedynie głosek dziąsłowych i nosówek), dziecko buduje swobodnie zdania, wykorzystuje język w kontaktach z nowo poznanymi rówieśnikami. Nowe sytuacje, coraz większe możliwości rozwojowe powodują ogromne zainteresowanie otaczającym światem.

Bawić się z dzieckiem można na tysiąc różnych sposobów. Wystarczy mieć trochę czasu i pomysłów 🙂 Chcę Wam dziś dać kilka moich pomysłów na zabawy skierowane do tej grupy wiekowej. Staram się proponować Wam zabawy, do których nie potrzeba specjalistycznych pomocy. Wystarczą przedmioty znajdujące się w otoczenia dziecka w domu 🙂 !

 • Grajcie w gry, w których obowiązują proste zasady przekazywane werbalnie (np.: w chowanego, w berka).
 • Śpiewajcie piosenki – śpiewaj zwrotkę, a Maluch niech powtarza ją po Tobie. Usprawni to jego pamięć, naśladowanie melodii oraz powtarzanie sekwencji słuchowych.
 • Wymyślajcie opowiadania i śmieszne historyjki (np.: co przydarzyło się dziś naszemu misiowi) – dzięki temu ćwiczycie kreatywne myślenie Dziecka i poszerzacie Jego słownictwo.
 • Czytajcie wierszyki (np. Brzechwy) – teksty rymowane są lepiej odbierane przez dzieci, pobudzają wyobraźnię, poszerzają słownictwo, dają mnóstwo nowych tematów do niekończących się rozmów 🙂
 • Naśladujcie (powtarzajcie) sekwencje tematyczne (np.: jabłko-banan-mandarynka, jabłko-banan…….) i atematyczne (A-U-i, A-U-i…..) – to rewelacyjne ćwiczenie stymulujące pracę lewej (językowej) półkuli mózgu.
 • Powtarzajcie wzory zbudowane z klocków, koralików, guzików, nakrętek butelek, gumek recepturek, klamerek do bielizny itp. (np.: kwadrat z guzików, linia pionowa z koralików).
 • Składajcie obrazki (przedstawiające jeden konkretny przedmiot) pocięte wcześniej na 3,4,5 części (kolejno – najpierw cięcia proste, po ich opanowaniu – ukośne) – ćwiczenie to pozytywnie będzie stymulowało wzrok Twojego Dziecka, myślenie logiczne i analityczne.
 • Segregujcie warzywa i owoce według barwy (np.: zielone, żółte i czerwone) – i znów ćwiczenie to będzie pobudzało myślenie logiczne oraz pozwalało na budowanie klas przedmiotów w umyśle dziecka.
 • Wskazujcie przedmioty na małych obrazkach po dokładnym obejrzeniu ich na dużej ilustracji (moja pomoc, którą można pobrać tutaj 🙂 ) – dzięki temu poćwiczycie analizę i syntezę wzrokową.
 • Bawcie się tematycznie – w sklep, w gotowanie, w lekarza – zabawa tematyczna pozwala na wcielanie się w różne role, używanie nowego, zależnego od sytuacji słownictwa oraz pobudza wyobraźnię.
 • Dużo rysujcie (szczególnie linie proste – poziome i pionowe, a także krzyżyk oraz kółko).
 • Bawcie się w samodzielne ubieranie i zdejmowanie garderoby – czynność banalna, ale dla Malucha naprawdę może być fascynująca! Wystarczy mały, domowy “pokaz mody” albo zabawa w sklep odzieżowy. A przy okazji skorzysta na tym jego duża i mała motoryka 😀
 • Organizujcie wyścigi kto dokładniej myje rączki albo buzię – Twój trzylatek na pewno będzie chciał Ci udowodnić, że nie dość, że to już potrafi, to robi to dobrze 🙂
 • Grajcie w rzucanie/kopanie piłki do celu (mogą nim być np.: kartonowe pudełka z zapisanymi sylabami) – dzięki temu poćwiczycie dużą motorykę.
 • Dopasowujcie różnych rozmiarów nakrętki do odpowiednich słoiczków – tym razem poćwiczycie małą motorykę, sprawność dłoni, myślenie logiczne.

Uf, to tyle z moich pomysłów. Korzystajcie, testujcie i dajcie znać czy się sprawdzają! Oczywiście jak zawsze czekam na Wasze wiadomości i komentarze – piszcie!

MR

Share.

Napisz komentarz

#zostańwdomu

To dla nas wszystkich trudny czas – pomimo, że nie prowadzę terapii online dzieci, służę pomocą i konsultacją specjalistyczną Rodzicom małych Pacjentów. Zgłoszenia rozpatruję indywidualnie pod względem możliwości pomocy zdalnej.

Zapraszam do kontaktu mailowego osoby zainteresowane

Powered by WordPress Popup