Czytajmy dzieciom! Prezenty pod choinkę – cz. 1

0

W najbliższym czasie postaram się pomóc Wam w szale poszukiwania przedświątecznych prezentów. Pokażę Wam moje typy upominków, które będą wspierały rozwój dzieci, dawały im możliwość rozwoju. Plastikowym zabawkom, których głównym celem jest granie i świecenie mówię “nie!”.

W ostatnim czasie często pytacie mnie, co kupić, co warto zamówić, jakie prezenty będą dobre dla rozwoju dzieci? Postanowiłam wziąć byka za rogi i poszukać propozycji, które mogę Wam polecić. Dziś coś dla najmłodszych dzieci. Gryzaczki? Piłeczki? Pluszowe misie? Nie – książeczka! A dokładnie Pierwsza książka mojego dziecka.

Czytanie dzieciom od urodzenia ma znaczenie. Pisałam już o tym kiedyś (klik!), ale jest dobra okazja, aby jeszcze raz to przypomnieć. Jakie korzyści niesie czytanie dzieciom od najmłodszych lat? Na przykład:

 • Osłuchiwanie się z językiem mówionym.
 • Nauka koncentracji na słowie i twarzy czytającego rodzica.
 • Bliskość, bliskość i jeszcze raz bliskość z rodzicem.
 • Kształtowanie się uwagi słuchowej.
 • Uspokajanie, wyciszanie, relaks dziecka.
 • Nauka rozumienia emocji, a w późniejszym czasie rozróżniania pojęcia dobra i zła.
 • Ćwiczenie pamięci.
 • Nauka komunikacji językowej.

Książeczka Pierwsza książka mojego dziecka została opracowana przez fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Zawiera wierszyki dla dzieci, które można czytać już od ich urodzenia. Znalazło się tam miejsce i dla klasyki literatury dziecięcej (jak np.: “Lokomotywa” Tuwima), jak i  dla wielu wierszyków odrobinę mniej znanych.

Na początku książeczki znalazłam bardzo cenne słowa do nas – rodziców. Musicie je przeczytać:

“Drodzy rodzice! Wasze dziecko uczy się mowy i świata od pierwszych chwil swojego życia – i to właśnie Wy jesteście jego pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami! Jeśli będziecie codziennie dziecku czytać, dacie mu nieocenione dary – dar więzi, mowy, wiedzy, wyobraźni i wrażliwości. Dzięki codziennemu czytaniu, które warto rozpocząć jak najwcześniej, Wasze dziecko będzie sobie lepiej radzić w przedszkolu i szkole, a potem w pracy i w życiu. Ten wspólny czas z książką to najlepszy sposób okazania dziecku Waszej miłości i najlepsza witamina dla jego rozwoju.”

Pierwsza książka mojego dziecka

Lepiej bym tego nie ujęła!

Sama czytam moim dzieciom i widzę jak wiele to dla nich znaczy. Wpatrzone buzie, które dosłownie chłoną każde moje słowo! Uśmiech czy szeroko otwarte oczy, kiedy moduluję głos odpowiednio do treści. Pełna koncentracja, wyciszenie. Dbamy o nasze dzieci, ubieramy, szczepimy (lub nie), podajemy witaminy, zdrowe posiłki. Codzienne czytanie jest tak samo ważnym elementem dbania o rozwój Maluszków.

W Pierwszej książce mojego dziecka znajdziecie 27 wierszyków z przepięknymi ilustracjami, które od razu przyciągają wzrok maluchów – dokładnie narysowane elementy, żywe kolory, to jest to! 🙂

Zwracam uwagę na wykonanie książeczek dla dzieci – tutaj wszystko jest naprawdę dopracowane – grube, kartonowe strony, miękka okładka. Nie ma szans, żeby dziecko uderzyło się kantem książeczki:

Wierszyki zawarte w książeczce są krótkie (dziecko nie zdąży się znudzić podczas słuchania), rytmiczne (przykuwają słuch) i dotyczą sfer bliskich dziecku (np.: “W pokoju”, “Zabawki”, “Dom”, “Zima”).

Książeczka nie jest jednak tylko dla dzieci. Zawiera mnóstwo bardzo ciekawych uwag i komentarzy dla rodziców. Od korzyści płynących z głośnego czytania dzieciom, poprzez spis 12 przykazań oraz 12 “zakazań” rodzicielskich – bardzo, bardzo ciekawe!

My już przetestowałyśmy – jesteśmy wszystkie trzy zachwycone i bardzo Wam polecamy. Książeczkę możecie kupić już dla najmniejszych maluszków, aż po dzieci starsze. Wierszyki w niej zawarte, mogą być świetną okazją do ćwiczeń:

 • poprawnej wymowy,
 • doskonalenia umiejętności samodzielnego czytania,
 • nauki opowiadania z pamięci,
 • narracji.

Pierwszą książkę mojego dziecka znajdziecie w księgarni Bonito – wrzucam Wam link: klik klik!

Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!

Share.

Komentarze wyłączone.