A po wakacjach… edukacja! – część druga

0

Wrzesień to bardzo intensywny miesiąc w roku. Zaczyna się szkoła i przedszkole. Sklepy papiernicze przeżywają oblężenie, a kolejki do kas ciągną się aż pod drzwi. Półki w księgarniach świecą pustkami, czekając na nowe dostawy. Jeśli masz dziecko, które zaczyna edukację, nabijesz we wrześniu najwięcej kilometrów – jak nie wywiadówka, to spotkanie z rodzicami, jak nie zajęcia logopedyczne, to szkoła muzyczna. Ogarnąć wszystko nie jest łatwo.

Ale to wszystko ma sens. Bo chociaż wieczorami padasz i powtarzasz pod nosem “niech ten wrzesień już się skończy“, to przecież dla swojego dziecka wytrzymałabyś jeszcze dwa takie wrześnie 🙂 Bo to o nie w tym wszystkim chodzi. Chcesz żeby dobrze radziło sobie w szkole, miało dobre oceny, zdobywało wiedzę o świecie, poszerzało swoje horyzonty, a przede wszystkim – odkrywało i rozwijało swoje talenty.

Kolejny więc raz chcę Ci pomóc i pokazać co fajnego i atrakcyjnego znalazłam na rynku wydawniczym. Tym razem udałam się do WYDAWNICTWA EPIDEIXIS na szybki przegląd asortymentu – a było co oglądać!

Na początek muszę Was kolejny raz namówić na system PUS (Pomyśl – Ułóż – Sprawdź). To pomoc edukacyjna, którą ja pamiętam ze swojego dzieciństwa. System, który sprawdza się od wielu lat. Jedno pudełko klocków – zestaw kontrolny, do  którego dokupić możesz książeczki z najróżniejszych dziedzin – od ćwiczeń dla przedszkolaków, ogólnorozwojowych zadań dla starszaków, przez ćwiczenia matematyczne, ortograficzne itd. Wszystkie książeczki zobaczysz TUTAJ. Na zdjęciach widzisz serię “To już potrafię”, która składa się z czterech książeczek. Adresowana jest do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Książeczki pozwalają na powtórzenie i utrwalenie materiału z działów: matematycznego, społeczno-przyrodniczego oraz językowego.

Chociaż na system PUS moje dzieci są jeszcze o wiele za małe, książeczkami były oczarowane

Świetny sposób na powtórkę materiału w domu czy na zajęciach dodatkowych. Powiem Wam szczerze, że każde dziecko które pozna zasady zabawy PUS – ami, nie odejdzie od stolika bez uśmiechu 🙂

fragment z książeczki “To już potrafię!”

Druga seria PUS – ów to “Od gwiazki do bajki”. Skierowana jest do dzieci, które rozpoczynają przygodę z nauką czytania i pisania sylabami. Autorka oswaja dziecko z tą trudną sztuką, prowadząc je przez cztery części książeczek.

Bardzo często pytacie mnie o pomoce, które będą uniwersalne, które przydadzą się do pracy z dzieckiem w wielu rodzajach ćwiczeń. Tak więc proszę – LICZMANY. To 102 drewniane kostki w 6 różnych kolorach.

Liczmany – karty do układania brył

Oprócz nich, w pudełku znajdziesz także karty, które pozwolą na budowanie z nich brył, budowli i mandali. Kilka z kart jest pustych, abyście sami mogli zaprojektować własne wzory.

 

Liczmany

Banalna w swej prostocie pomoc, przyda Wam się także w ćwiczeniach:

  • Kategoryzowania wg kolorów.
  • Powtarzania, kontynuowania i uzupełniania sekwencji.
  • Naśladowania wzorów.
  • Układanek lewopółkulowych.
  • Dodawania i odejmowania.
  • Identyfikowania (łączenia w pary).
  • Eliminowania ze zbioru.
  • Kodowania.
  • Nauki kolorów.

Ilość możliwości wykorzystania Liczmanów jest imponująca. Jedno pudełko – dziesiątki możliwości.

Liczmany

Na koniec coś dla fanów… puzzli! Tak, puzzli. I chociaż jakiś czas temu pisałam o tym, że PUZZLE NIE SĄ TERAPEUTYCZNE to nie znaczy zupełnie, że są złe. Jeśli czytałaś tamten tekst, to wiesz, że puzzle nie ćwiczą analizy i syntezy wzrokowej u dzieci, u których ćwiczenia te są konieczne. Jednak puzzle same w sobie są bardzo dobrym sposobem na ćwiczenie koncentracji i uwagi u dzieci, które nie mają problemów z analizą wzrokową. Uczą cierpliwości i skupienia.

Seria puzzli “Dzieciaki grzeczniaki”

DZIECIAKI GRZECZNIAKI mają jeszcze jedną funkcję terapeutyczną – uczą zachowań społecznych w różnych sytuacjach życia codziennego. 60 – cio elementowe puzzle pozwalają na budowanie scenek, które mogą być punktem wyjścia do rozmów na ich temat.

Uczą i pokazują, jakie zachowania są poprawne, a jakie nie. Założeniem serii jest przekazanie dzieciom właściwych wzorów postępowania. Puzzle zapakowane w kolorowy woreczek, będą świetnym punktem wyjścia do rozmów na trudne tematy.

Dzisiejszy artykuł był okazją do zrobienia prawdziwej sesji zdjęciowej – mam nadzieję, że jej efekty przypadną Ci do gustu 🙂 Chociaż moje dziewczyny są jeszcze za małe na korzystanie z większości z wymienionych pomocy, być może Wy zobaczyliście dziś coś, co wydaje się być stworzone dla Was.


Koniecznie daj znać w komentarzu, czy ten artykuł był dla Ciebie cenną podpowiedzią? A może chcesz przeczytać u mnie o innych pomocach czy tematach?

Pamiętaj, że czekam na Ciebie codziennie na moim INSTAGRAMIE oraz FACEBOOKU

 

Share.

Napisz komentarz