Dzień dziecka za pasem – szukamy prezentu

0

Znów nie zdążyłaś poszukać czegoś wartościowego dla swojego dziecka z okazji Jego Dnia? Nie przejmuj się. Od tego masz mnie, żebym mogła Ci coś podpowiedzieć. Bo my już tak mamy – praca, dom, mąż, dzieci, kot, pies, kurs, wizyta u stomatologa… Ani się obejrzysz, a z poniedziałku zrobił się piątek. Znasz to?

Dziś najłatwiej i najprościej kupić jest dziecku to, co w dużych ilościach i częstotliwościach używania zwyczajnie mu zaszkodzi. Taki prezent – pułapka, którego na początek o nic nie śmiesz podejrzewać. Laptop edukacyjny – przecież on uczy melodii, wydaje dźwięki, świeci kolorami, no po prostu same zalety! A figę prawda. Nie wierzysz? Poczytaj o wpływie wysokich technologii na rozwój mózgu dziecka. Artykułów i dowodów naukowych pojawia się na szczęście coraz więcej. Coraz więcej słychać także głosów rodziców, którzy sami opowiadają o swoich doświadczeniach w tym temacie. I chwała.

Znów uciekam od tematu – dziś nie o wpływie wysokich technologii, a o pomysłach na prezent z okazji Dnia Dziecka. Chcę Ci dzisiaj pokazać niebanalne pudełko – LOTERYJKĘ OBRAZKOWĄ – ZWIERZĘTA LEŚNE I WIEJSKIE od tulula.pl.

Loteryjka Obrazkowa to małe, zgrabne pudełko, które zawiera 4 kartonowe plansze oraz 40 okrągłych żetonów ze zwierzętami. Super, ale patrzę dalej. Już na pierwszy rzut oka ma u mnie plus – jakość wykonania jest naprawdę wysoka. Perfekcyjne kolory, odpowiednia ilość szczegółów na ilustracjach (nie za mało, nie za dużo). Jako logopeda, który musi codziennie przedzierać się przez gąszcz swoich pomocy i materiałów w gabinecie, uwielbiam Loteryjkę za opakowanie – pudełko zamyka się na magnes i już wiem, że nic się nie urwie, nie rozerwie, zawsze domknie.

Na czym polega zabawa Loteryjką?

Przede wszystkim bawić się nią mogą maksymalnie 4 osoby, w wieku (sugerowanym przez producenta) od 3 do 6 lat. 40 żetonów kładziemy obrazkami do dołu na stoliku. Każdy z graczy ma przed sobą jedną z plansz. Jedno z dzieci odkrywa jeden żeton i pokazuje pozostałym.Ten, kto znajdzie dane zwierzę na swojej planszy, zabiera żeton. Jeśli nikt nie rozpozna zwierzaka, żeton wraca do puli na środku. Wygrywa osoba, która pierwsza zbierze 10 żetonów ze zwierzętami ze swojej planszy.

Jak zmodyfikować zabawę i w inny sposób wykorzystać Loteryjkę Obrazkową?

  • Wprowadź element odliczania czasu na rozpoznanie zwierzaka.
  • Wprowadź zasadę nazywania zwierząt na głos.
  • Ćwiczenie sekwencji słuchowych – narysuj pociąg z 2/ 3/ 4/ 5 okienkami. Wybierz 10 żetonów ze zwierzątkami, ułóż przed dzieckiem i zasłoń kartką. Teraz wypowiedz nazwę 2/ 3/ 4/ 5 zwierząt (stopień trudności rośnie z ilością). Odsłoń kartkę dziecka. Poproś aby ułożyło obrazki zgodnie z usłyszaną kolejnością.
  • Ćwiczenie budowania narracji – losujemy 3 żetony. Układamy przed sobą w linii poziomej i staramy się wymyślić jak najdłuższą historię, w której “wystąpią” wylosowane elementy.
  • Ćwiczenie kategoryzowania – segregujemy zwierzęta osobno na leśne, osobno na wiejskie.
  • Nauka wyrażeń dźwiękonaśladowczych – już z rocznym dzieckiem możesz bawić się Loteryjką, wybierając zwierzęta, których odgłosy możemy naśladować. Pamiętaj jednak, że nie możesz dać dziecku do zabawy Loteryjki, gdyż jest ona przeznaczona dla dzieci powyżej 3 roku życia.
  • Ćwiczenie analizy wzrokowej – dziecko może po prostu samo dopasowywać żetony do wszystkich 4 plansz.
  • Ćwiczenia artykulacyjne – nazwy zwierząt to pokaźny materiał do ćwiczeń wielu głosek.

Jak widzisz – pomysłów jest naprawdę sporo. Prezent, który bawi i uczy to najlepsza inwestycja w rozwój dziecka. Nie musisz się na tym znać, nie musisz wszystkiego wiedzieć, ale cieszę się, że jestem osobą, która może Ci w tym temacie coś podpowiedzieć. Loteryjka Obrazkowa ćwiczy bardzo wiele umiejętności Twojego dziecka – od analizy wzrokowej, poprzez koncentrację i uwagę, spostrzegawczość, rozwija słownictwo.

 

 

Loteryjka ma jeszcze inne wersje, które możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Znajdziecie je u TULULA.PL. Tymczasem, jeśli podobał Ci się mój dzisiejszy artykuł, zostaw komentarz poniżej 🙂

 

 

Share.

Napisz komentarz